By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
High school scoreboard: Dec. 11
Flowery Branch girls stay undefeated
Placeholder Image

Quinlan's 'JUST FOLK' opening reception

By:

The Flowery Branch Lady Falcons rolled to another win with a 47-36 victory against Cedar Shoals on Tuesday in Flowery Branch.

The Lady Falcons (7-0, 5-0) were led by Tavia Sykes with 14 points, Dani Lacko with 10, and Marissa Ivey with eight.

Flowery Branch visits Clarke Central on Friday in Athens.

FLOWERY BRANCH BOYS 61, CEDAR SHOALS 39: Nick Wayne led the Falcons to their first win of the season with 20 points in a victory against Cedar Shoals on Tuesday in Flowery Branch.

Jamaad Stephens added 16 points for the Falcons (1-6, 1-4), who travel to Clarke Central on Friday in Athens.

WHITE COUNTY GIRLS 44, WEST HALL 42: Riley Slaton led White County with 11 points and Kaitlyn Wilson added 10 in a win against West Hall on Tuesday in Cleveland.

For West Hall, Haley Haynes scored all 15 points off of 3-pointers, and Maia Booker tallied 11.

West Hall (4-3) faces Fannin County at 6 p.m. Friday in Oakwood.

WEST HALL BOYS 60, WHITE COUNTY 50: Tyswon Cantrell scored 15 points and Cameron Jacques had 12 for the Spartans on Tuesday in Cleveland.

For White County, Rand Roland led the Warriors with 14 points, Spencer Adams had 12, and Eddie Hurst scored 11.

West Hall faces Fannin County at 7:30 p.m. Friday in Oakwood.

NORTH HALL BOYS 60, BANKS COUNTY 39: Avery Cagle paced the Trojans with 20 points in a win against Banks County on Tuesday in Homer.

Ebo Smith added 17 points for North Hall (5-1, 2-0), and Griffin Olson had 11.

For Banks County, Austin Venable led the Leopards with 11 points.

North Hall will face Lakeview at 11:30 a.m. Saturday in the first round of the Lanierland Tournament at Gainesville High.

BANKS COUNTY GIRLS 45, NORTH HALL 28: Taylor Kennedy led the Lady Leopards with 16 points and Kaitlyn Duncan tallied 11 in a win against North Hall on Tuesday in Homer.

Lauren Carter added nine points for Banks County (6-1, 2-0).

The Lady Leopards play host to East Jackson at 4 p.m. on Saturday in Homer.

JEFFERSON BOYS 92, JOHNSON 89 (OT): Satchel Turpin paced the Dragons with 26 points to hand the Knights their first loss of the season on Tuesday in Jefferson.

Willie Taylor and Jake Franklin each scored 15 points for Jefferson (3-3), and Tay Taylor had 13.

For Johnson, Ty Cockfield led the Knights (8-1) with 28 points and Montrell McKenzie had 12.

Jefferson visits Social Circle on Friday in Social Circle.

HERITAGE BOYS 60, GAINESVILLE 51: Jikeese Ruff scored 14 points and grabbed eight rebounds to lead the Red Elephants on Tuesday in Conyers.

Shaquan Cantrell added 13 points and had nine rebounds for Gainesville, and Luke Moore had 10 points.

Gainesville hosts Chestatee in the first round of the Lanierland Tournament at 8:30 p.m. on Saturday.

DAWSON COUNTY GIRLS 74, PINECREST ACADEMY 29: The Lady Tigers scored 32 points in the third quarter on Tuesday in Cumming.

Carly Gilreath led Dawson County (5-1) with 20 points, Karlie Bearden added 13, and Sheyenne Seabolt tallied 10 points with eight rebounds.

Dawson County returns to action against Schley County in the Columbus Showcase on Friday in Columbus.

DAWSON COUNTY BOYS 47, PINECREST ACADEMY 28: Tyler Dominy led the Tigers with 14 points in a win against Pinecrest Academy on Tuesday in Cumming.

Will Anglin added eight points for Dawson County (6-0), which plays in the Columbus Showcase on Friday in Columbus.

BUFORD BOYS 102, EAST HALL 60: Kyle Doyle tallied 21 points for the Wolves on Tuesday in Gainesville.

A.J. Davis added 17 points, Brad Mapes had 13 and Isaiah Williams scored 11 for Buford.

Buford (2-3, 1-0) faces North Cobb as part of the Greater Atlanta Christian Showcase on Saturday in Lilburn.

BUFORD GIRLS 64, EAST HALL 21: Kaela Davis scored 16 points and Bree Horrocks added 14 for Buford on Tuesday in Gainesville.

Mackenzie Darrah tallied 10 points for the Lady Wolves (3-1), which visit Columbia on Saturday.

LAKEVIEW ACADEMY BOYS 72, GEORGE WALTON 64: Austin Montgomery led the charge for Lakeview with 28 points on Tuesday in Gainesville.

John Cox added 12 points for the Lions, who face North Hall at 11:30 a.m. Saturday in the Lanierland Tournament at Gainesville High.

GEORGE WALTON GIRLS 54, LAKEVIEW 23: Katie Gay and Schyler Miller each scored five points for the Lady Lions in a loss to George Walton on Tuesday in Gainesville.

Lakeview (4-4) faces East Hall at 7 p.m. Saturday in the Lanierland Tournament at Gainesville High.

LANIER GIRLS 43, LUMPKIN COUNTY 36: Abbie Guthrie tallied 10 points, and Dakota Sullens and Lacey Robinson each had eight as the Lady Indians on Tuesday in Dahlonega.

Lumpkin County visits Union County on Friday in Blairsville.

LANIER BOYS 53, LUMPKIN COUNTY 45: Malik Anderson scored 12 points for the Indians on Tuesday in Dahlonega.
Evan Gaddis added nine points for Lumpkin County and Jacob Haskell had eight.

High school results may be reported by 10:30 p.m. by calling 770-718-3406, or emailing sports@gainesvilletimes.com. Results reported after deadline will appear in the following day’s paper.

Regional events