BREAKING
COVID-19 numbers force East Hall High to cancel in-person instruction beginning Monday
East Hall High School will operate remotely beginning Monday, Dec. 7, and continuing for at least three days. The Hall County School System made the announcement Friday afternoon following a significant amount of absences among staff and students resulting from COVID-19 positive cases.
Full Story
By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
High school scoreboard: March 27
Placeholder Image

Jonathan Gettys, Mikey Gonzalez and Michael Curry combined to pitch a perfect game in a 16-0 win against Salem in 2 1/2 innings on Friday.

Gettys finished with four RBIs off two hits, and Sims Griffith had a hit and three RBIs. Curry had a pair of hits, and Drew Wright was 2 for 2 with two RBIs for the Red Elephants (11-2).

Gainesville visits Salem on Monday in Conyers.

NORTH HALL 12, STEPHENS COUNTY 2: Aaron Miles went 2 for 4 with three RBIs for the Trojans on Friday.

Drew Coker added an RBI and three runs scored on a 2-for-3 performance for North Hall, and Drew Atha was 2 for 2 with a run scored.

Corbin Lewallen earned the win pitching with five strikeouts.

FLOWERY BRANCH 9, LANIER 0: Jonathan Hughes pitched a complete game for the Falcons with 10 strikeouts and just three hits on Friday.

Hughes was also a force at the plate, going 2 for 4 with a double, an RBI and three runs scored. Andrew Nolt was 2 for 4 with two runs scored, and Trey Groves went 3 for 5 with three RBIs and a pair of doubles for Flowery Branch.

The Falcons visit Apalachee on Monday in Winder.

Soccer

LAKEVIEW ACADEMY GIRLS 9, TOWNS COUNTY 3: Carmen Wagner’s four goals powered the Lady Lions in Friday’s win, which will send Lakeview Academy to the Class A Private state tournament for the first time since 2002.

Bree Bell notched three goals, and Meredith Tucker added two. Tucker, Wagner, Annie Dempsey and Shannon Waddell each had assists for the Lady Lions (8-2, 4-1 Region 8-A).

LAKEVIEW ACADEMY BOYS 5, TOWNS COUNTY 3: Andrew Miller-Bell netted a hat trick for the Lions on Friday in Hiawassee.

Trystan Regnier and Kyle Larsen also scored for Lakeview Academy, which plays host to Providence Christian on Tuesday in Gainesville.

WEST HALL GIRLS 3, FANNIN COUNTY 0: Reachel Beaulieu scored all three goals for the Lady Spartans on Thursday in Oakwood.

Izabel Salgado and Katie Kirkland tallied assists for West Hall (4-5-1, 3-2 Region 7-AAA).

Tennis

GAINESVILLE BOYS 3, NORTH HALL 2: Jeffery Kiser won in three sets to secure the win for the Red Elephants in the first round of the Georgia Gwinnett Invitational on Friday at Georgia Gwinnett College.

Graham McKinnon and Reagan Williams also won for Gainesville.

LAMBERT GIRLS 4, GAINESVILLE 1: Haley Frankum won at singles for the Lady Red Elephants in the first round of the Georgia Gwinnett Invitational on Friday at Georgia Gwinnett College.

GAINESVILLE GIRLS 4, GRAYSON 1: Katherine Wright, Haley Frankum and Ali Waggoner earned singles wins for the Lady Red Elephants in the consolation round of the Georgia Gwinnett Invitational on Friday at Georgia Gwinnett College.

Georgia Summer/Madi Kiser won at No. 1 doubles for Gainesville.

The Lady Red Elephants visit Buford on Tuesday.

RIVERSIDE MILITARY 3, RABUN COUNTY 2: The Eagles swept the doubles matches with wins from Drew Eidson/Imanol Pablovich and Russell Bolton/Paul Popovich to secure the No. 1 seed from Region 8-AA on Friday in Gainesville.

Sipho Khoza won at singles for Riverside Military, which visits Rabun Gap on April 1.

JOHNSON GIRLS 4, STEPHENS COUNTY 1: Kaitlin Houston/Jessica Wucinski and Sloane Sengson/Lydia Connally earned doubles wins for the Lady Knights on Thursday in Oakwood.

Anslie Bass and Aly Groover picked up singles wins for Johnson.

High school results may be reported by 10:30 p.m. by calling 770-718-3406, or emailing sports@gainesvilletimes.com. Results reported after deadline will appear in the following day’s paper.

Regional events