By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
Georgia sportswriters high school basketball poll
East Hall girls crack state's top 10
Placeholder Image

THE BLITZ: Johnson at West Hall

Times sports video
By:

Poll Results

Boys

Class AAAAA

1. Norcross (3)                 71

2. Milton (3)                     66

3. Wheeler (1)                  53

4. Meadowcreek                52

5. Westlake                      49

6. Centennial (1)               43

7. Newton                        23

8. Central Gwinnett           21

9. Walton                         18

10. Groves                       15

Others receiving votes: Campbell 12, McEachern 6, Tift County 5, Coffee 2, Mill Creek 2, South Gwinnett 1, Valdosta 1.

 

Class AAAA

1. Rockdale County (8)      80

2. Richmond Academy      69

3. Fayette County              60

4. Hillgrove                      48

5. Tucker                         43

6. Lithia Springs               29

7. Chamblee                     27

8. Miller Grove                  24

9. Madison County            17

10. Winder-Barrow            11

Others receiving votes: North Clayton 9, Statesboro 7, Cass 6, Bainbridge 3, Lakeside-DeKalb 3, Allatoona 2, Clarke Central 1.

 

Class AAA

1. Monroe-Albany (3)        69

2. LaGrange                     66

3. South Atlanta (3)          65

4. Liberty County (1)         58

5. Elbert County               46

6. Columbia (1)                35

7. Westover                      31

8. Dunwoody                             21

(tie) Washington County    21

10. Carrollton                            12

Others receiving votes: North Hall 7, Hart County 6, Spalding 2.

 

Class AA

1. Greater Atlanta Christian (8)    80

2. Northeast-Macon                    71

3. Laney                                    56

4. Dade County                          45

5. Dublin                                   41

(tie) Thomasville                        41

7. Decatur                                 39

8. Benedictine                            25

9. Rockmart                               15

10. Blessed Trinity                      13

Others receiving votes: Jefferson 5, Dawson County 3, Callaway 2, Chattooga 2, Manchester 2.

 

Class A

1. Wilkinson County (6)              79

2. Whitefield Academy (2)           74

3. Wilcox County                        55

4. Claxton                                  47

5. Lanier County                         42

6. Wesleyan                               41

7. Pace Academy                        30

8. Terrell County                        26

9. Greenville                              23

10. Montgomery County              6

Others receiving votes: Aquinas 5, Gordon Lee 4, Commerce 2, Bowdon 1.

 

Girls

Class AAAAA

1. Redan (7)                              79

2. Parkview (1)                          73

3. Norcross                                56

4. Mill Creek                              54

5. Campbell                               42

6. Bradwell Institute                    31

7. McEachern                             27

8. North Cobb                             24

9. Westlake                                20

10. Stephenson                          13

Others receiving votes: Marietta 6, Northside-Warner Robins 6, Etowah 5, Douglass 4.

 

Class AAAA

1. Fayette County (4)                  76

2. Rome (4)                               75

3. Northwest Whitfield                59

(tie) Southwest DeKalb                59

5. Bainbridge                             36

6. Douglas County                      30

7. Osborne                                25

8. Salem                                    24

9. Statesboro                             18

10. Forest Park                           11

Others receiving votes: Mays 8, Butler 7, Madison County 4, Hillgrove 3, Clarke Central 2, Westside-Macon 2, Lee County 1.

 

Class AAA

1. Kendrick (8)                           80

2. Washington County                 70

3. Carver-Atlanta                        65

4. Columbia                               41

5. Lakeview-Fort Oglethorpe        35

6. Pickens                                  34

(tie) Rutland                              34

8. Chestatee                               27

9. East Hall                                15

10. Carrollton                              8

Others receiving votes: Liberty County 7, Stephens County 7, Jackson-Atlanta 6, Westover 4, Haralson County 3, Spalding 3, Creekview 1.

 

Class AA

1. Buford (6)                              78

2. Rabun County                        64

3. Laney                                    62

(tie) Northeast-Macon (2)            62

5. Vidalia                                   48

6. Greater Atlanta Christian         40

7. Dodge County                        24

8. Fannin County                        13

(tie) Lovett                                 13

(tie) Pepperell                            13

Others receiving votes: Thomasville 10, Crawford County 5, North Oconee 5, Henry County 3.

 

Class A

1. Wesleyan (8)                         80

2. Calvary Day                           65

3. Taylor County                        63

4. Gordon Lee                            57

5. Randolph-Clay                        48

6. Paideia                                  42

7. ECI                                       29

8. Holy Innocents’                      19

9. Southwest Atlanta Christian     15

10. Savannah Christian               11

Others receiving votes: Warren County 4, Prince Avenue Christian 2, Turner County 2, Walker 2, Mount Paran 1.

 

The following newspapers participated in the voting: The Albany Herald, The Augusta Chronicle, The Gainesville Times, The Gwinnett Daily Post, The Marietta Daily Journal, The News-Tribune (Rome), The Telegraph (Macon), The Walker County Messenger.

Regional events