By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
2014-15 All-Area Basketball Teams
Placeholder Image

ALL-AREA BOYS BASKETBALL FIRST TEAM

Ty Cockfield

Johnson

6-1, G, Senior

Notable: Averaged 28 points, 4 rebounds, 4.4 assists and 1.7 steals per game this season; led Johnson to Region 8-AAAA title, 29-1 record and program's first appearance in state quarterfinals

Kyvon Davenport

East Hall

6-7, F/C, Senior

Notable: Averaged 22 points, 12 rebounds, 2.4 steals and 3 blocks per game this season; led Vikings to Region 7-AAA title

D'Marcus Simonds

Gainesville

6-4, G, Junior

Notable: Averaged 22.5 points and 5.5 rebounds per game this season; led Gainesville to 25-5 record and second round of state playoffs

Tre Hansbrough

Buford

6-3, SG, Senior

Notable: Averaged 24.6 points, 4.8 rebounds and 3.2 assists per game this season; committed to Tennessee Tech

Roderick English

Johnson

6-4, F, Senior

Notable: Averaged 19 points, 6.8 rebounds and 1.5 steals per game this season; led Johnson to Region 8-AAAA title, 29-1 record and program's first appearance in state quarterfinals

Austin Venable

Banks County

6-8, F/C, Senior

Notable: Averaged 17 points, 11 rebounds and 3 blocks per game this season; committed to Presbyterian

 

SECOND TEAM

Carson Heinen

North Hall

G, Junior

Notable: Averaged 16 points, 5 rebounds and 4 assists per game this season

Whit Mauney

White County

G, Junior

Notable: Averaged 17.1 points, 3.2 assists and 2.3 steals per game this season

Jordan Pulliam

Chestatee

PG, Senior

Notable: Averaged 13.6 points, 6.7 rebounds, 4.1 assists and 2.4 steals per game this season

Tae Turner

Lakeview Academy

PG, Junior

Notable: Averaged 14 points, 3 rebounds and 4 assists per game this season

Jack Howard

Lumpkin County

G/F, Junior

Notable: Averaged 15.3 points and 4.7 rebounds per game this season

Taylor Bourdage

Flowery Branch

SG, Senior

Notable: Averaged 14 points and 4.4 rebounds per game this season

 

HONORABLE MENTION

Avery Cagle, Riverside Military

Esteban Ulloa, West Hall

K.J. Buffen, Gainesville

Tre Gober, Lakeview Academy

Josh Randolph, Lakeview Academy

Brock Wingo, North Hall

Hunter Creamer, Chestatee

Zez Steeple, Banks County

Zac Orr, Banks County

Brad Hurst, White County

Jacquen Hopkins, East Hall

Tristen Cooper, East Hall

Tylor Brown, East Hall

Roderick Hughey, East Hall

Kendrick Robinson, Jefferson

Hunter Thompson, Jefferson

 

ALL-AREA GIRLS BASKETBALL FIRST TEAM

Camille Anderson

Buford

5-8, PG, Senior

Notable: Averaged 15.4 points, 4.6 rebounds, 3.3 assists and 2 steals per game this season; led Buford to the Class AAAA state championship; N.C. State signee

Sheyenne Seabolt

Dawson County

6-0, F, Senior

Notable: Averaged 16 points and 8 rebounds per game this season; led Dawson County to 29-1 record and state quarterfinals; University of North Georgia signee

Kaitlyn Duncan

Banks County

6-1, F, Senior

Notable: Averaged 20.4 points, 11.2 rebounds, 2.8 steals and 2.1 blocks per game this season; Furman University signee

Mya Jones

Commerce

5-8, G, Freshman

Notable: Averaged 25 points per game this season; led Commerce to first winning season since 2001 and first region title since 1989

Hanna Grogan

Lakeview Academy

5-8, G/F, Sophomore

Notable: Averaged 18.4 points, 7 rebounds, 2.5 assists and 2.1 steals per game this season

Abbie Franklin

Jefferson

5-8, PG, Sophomore

Notable: Averaged 16.3 points, 7.3 rebounds and 2.9 steals per game this season; led Jefferson to Region 8-AAA championship

 

SECOND TEAM

Taylor Hawks

Gainesville

PG, Sophomore

Notable: Averaged 13 points, 5 rebounds, 3 assists and 3 steals per game this season; led Gainesville to state quarterfinals

Tyler Bennett

Chestatee

F/C, Senior

Notable: Averaged 14.5 points, 5 rebounds and 2.7 steals per game this season

Jatasia Bailey

East Hall

G, Senior

Notable: Averaged 10 points, 5 rebounds and 2 steals per game this season

Ashley Parker

Dawson County

F, Senior

Notable: Averaged 13.2 points, 9.5 rebounds and 3 assists per game this season

Julianne Sutton

Flowery Branch

F, Sophomore

Notable: Averaged 11 points and 9 rebounds per game this season

Jenny Edwards

East Hall

F, Junior

Notable: Averaged 10 points and 10 rebounds per game this season

 

HONORABLE MENTION

Kylah Mize, East Hall

Ashlyn Ellison, East Hall

Anna McKendree, West Hall

Macy Passmore, West Hall

Schyler Miller, Lakeview Academy

Kensi Gillespie, North Hall

Katie Sayres, North Hall

Sadie Cleveland, North Hall

Taylor Anne Kelley, North Hall

Kayla Watson, Chestatee

Corey Staples, Buford

Sarah Williams, Johnson

Shikiya Brown, Gainesville

Breana Fair, Gainesville

Kayla Kelly, Gainesville

Lexie Sengkhammee, Flowery Branch

Maddie Hetzel, Flowery Branch

Kierra Knight, Flowery Branch

Breanna Locke, Flowery Branch

Karlie Bearden, Dawson County

Jordan Moore, Dawson County

Haley Burgess, Dawson County

Paige Thomas, White County

Hope Forrester, Jefferson

McKenzie Tyner, Jefferson

Asia Jones, Commerce

Brasha Jones, Commerce

Jaylyn Jack, Banks County

Ashlyn Loudermilk, Jackson County

Brianna Love, Jackson County

Madison Owenby, Lumpkin County

Regional events