By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
Updated scores, schedules from area GHSA playoff soccer teams
Placeholder Image

Check out the latest local results and upcoming matchups from the GHSA soccer tournaments here.

Finals

Thursday, May 12

East Hall vs. Decatur, 2:30 p.m. (at Mercer University)

Saturday, May 14

Johnson vs. St. Pius X, 2:30 p.m. (at Mercer University)

---

Semifinals

Tuesday, May 10

Boys

Class AAAA

Johnson 2, Buford 1. Johnson will next play St. Pius X 2:30 p.m. Saturday at Mercer University in Macon.

Class AAA

East Hall 5, Savannah Arts Academy 1. East Hall will next play Decatur 2:30 p.m. Thursday at Mercer University in Macon.

Girls

Class AAAA

Buford 3, St. Pius X 1 (OT).

---

Quarterfinals

Friday, May 6

Boys

Class AAAA

Buford 2, Grady 1.

Johnson 1, Southeast Whitfield 0. 

Class AAA

Oconee County 1, Dawson County 0.

East Hall 4, Blessed Trinity 3.  

Class AA

Greater Atlanta Christian 1, Riverside Military Academy 0.

Girls

Class AAA

Decatur 0, Lumpkin County 0 (Decatur wins 4-3 on penalty kicks). 

Saturday, May 7

Girls

Class AAAA

Marist 9, North Hall 0. 

Buford 1, Grady 0. 

Class AAA

Westminster 3, Dawson County 1. 

---

Second round

Girls

Wednesday, May 4

Class AAAAA

McIntosh 3, Gainesville 2. 

Class AAAA

Buford 6, Spalding 1. Buford next hosts Grady on Saturday in the Class AAAA quarterfinals. 

North Hall 1, Eagle’s Landing 0. North Hall next travels to face top-ranked Marist School 3 p.m. Saturday in the Class AAAA quarterfinals. 

Class AAA

Lumpkin County 10, Rutland 0. Lumpkin County next hosts Decatur 7 p.m. Friday in the Class AAA quarterfinals.

Dawson County 10, Central-Macon 0. Dawson County next hosts Westminster 7 p.m. Saturday in Class AAA quarterfinals. 

Savannah Arts Academy 2, Jefferson 1.

Class A

Mount Pisgah 2, Lakeview Academy 1.

 

Boys

Second round

Tuesday, May 3

Class AAAAA

McIntosh 3, Gainesville 0.

Class AAAA

Buford 3, Walnut Grove 0. Buford will next tackle Grady 7 p.m. Friday in the state quarterfinals.

Johnson 6, Pike County 4. Johnson will next tackle Southeast Whitfield 6:30 p.m. Friday in the state quarterfinals. 

Spalding 2, White County 0. 

Class AAA

Dawson County 6, Rutland 2. Dawson County next travels to face Oconee County 7:30 p.m. Friday in the state quarterfinals.

Decatur 1, Jefferson 0.

East Hall 10, Peach County 1. East Hall will next face Blessed Trinity 7:30 p.m. Friday in the state quarterfinals. 

Class AA

Riverside Military Academy 7, Berrien 0. Riverside Military Academy will next play Greater Atlanta Christian 5:30 p.m. Friday in the state quarterfinals. 

---

First round

Boys

Class AAAAA

Tuesday, April 26

Gainesville 7, Villa Rica 0. Gainesville moves on to play winner of Wednesday's Hardaway/McIntosh game. The second-round match will take place on May 3. 

Allatoona 3, Flowery Branch 1 (OT). 

Class AAAA

Tuesday, April 26

Buford 1, Whitewater 0. Buford moves on to play Walnut Grove on May 3 in a second-round match.

Johnson 8, Fayette County 0. Johnson moves on to play Pike County on May 3 in a second-round match in Gainesville. 

White County 2, Carrollton 1. White County moves on to play Spalding on May 3 in a second-round match in Griffin. 

Class AAA

Thursday, April 28

Sonoraville 4, West Hall 1

East Hall 9, Gordon Central 0

Dawson County 1, North Murray 0

Class AA

Thursday, April 28

Riverside Military Academy 9, Bowdon 0

Class A

Wednesday, April 27

Whitefield Academy boys 4, Lakeview Academy 0


Girls

Class AAAAA

Wednesday, April 27

Gainesville 4, Paulding County 0. Gainesville moves on to host McIntosh on May 4 in a second-round match. 

Class AAAA

Wednesday, April 27

North Hall 4, Carrollton 3. North Hall moves on to host Eagle's Landing Christian on May 4 in a second-round match.

Whitewater 9, White County 0

Buford 10, Fayette County 0. Buford moves on to host Spalding on May 4 in in a second-round match. 

Class AAA

Friday, April 29

Adairsville 8, West Hall 1

Dawson County 2, Sonoraville 0

Lumpkin County 5, Calhoun 0

Class A

Friday, April 29

Lakeview Academy receives first-round bye, will host winner of Mount Paran/Mount Pisgah Christian in second round on May 4

Magazines