By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
All-Area Swimming Team
Placeholder Image

ALL-AREA FIRST TEAM

Colin Monaghan (Boys Co-Swimmer of the Year)
Gainesville
Senior
Notable: State champion in 100 breaststroke, state runner-up in 200 IM; signed with Georgia

Ty Powers (Boys Co-Swimmer of the Year)
North Hall
Senior
Notable: State champion in 50 freestyle, state runner-up in 100 free; signed with Tennessee

Tristan Taylor
Chestatee
Senior
Notable: State runner-up in 100 backstroke, Hall County champion in 200 IM

Kevin Reale
Riverside Military
Junior
Notable: 8th in state in boys 100 breaststroke, 15th in state in 50 freestyle

Michael Wacho
Lakeview Academy
Junior
Notable: 7th in state in 200 freestyle, 12th in state in 100 freestyle

Luke Hene
Chestatee
Junior
Notable: 8th in state in 100 backstroke, 16th in state in 100 butterfly, Hall County champion in 500 freestyle

 

Sidney Cochran (Girls Co-Swimmer of the Year)
Gainesville
Sophomore
Notable: 5th in state in 500 freestyle, 9th in state in 200 freestyle, Hall County champion in 100 butterfly

Rosemary Schofield
North Hall
Sophomore
Notable: 13th in state in 50 freestyle, 15th in state in 100 freestyle, Hall County champion in both

Lindsey Grater
Chestatee
Freshman
Notable: 6th in state in 500 freestyle, 11th in state in 200 freestyle, Hall County champion in both

Danielle Brooks
Buford
Senior
Notable: 5th in state in 100 butterfly, 17th in state in 50 freestyle

Camille Porter
Jefferson
Junior
Notable: 11th in state in 50 freestyle, 12th in state in 100 freestyle

Ashley Johnston
North Hall
Junior
Notable: 10th in state in 50 freestyle, Hall County champion in 100 backstroke

 

Honorable mention

Boys
Brian Monaghan Gainesville
Tanner Doan Gainesville
Max Sumner Gainesville
Andy Yap Riverside Military
Kevin Muir Riverside Military
Tucker Pearson Riverside Military
Jake Lewis Riverside Military
Robert McMorrow Riverside Military
Kell Waddell Flowery Branch
David Schofield North Hall
Stone Daniel North Hall
Buddy Peterson North Hall
Luke Grater Chestatee
Trace Austin Chestatee
Eric George Chestatee

Girls
Sarah Robles Flowery Branch
Riley Whitwell Flowery Branch
Gabrielle Heata Flowery Branch
Jena Killian Flowery Branch
Alex Miller Flowery Branch
Jordan Battle North Hall
Emily Anne Frederick North Hall
Haley Bartoletta Jefferson
Ryan Childress Jefferson
Bree Hanson Jefferson

 

 

Regional events