By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
High school soccer: All-Region 8-5A teams
05022018 SOCCER 03.jpg
Larsyn Reid of Flowery Branch (23) scores a goal on Tuesday, May 1, 2018, in Flowery Branch, during the first half of the second round of Class 5A girls state soccer tournament against Riverwood. - photo by David Barnes

Girls Soccer All-Region 8-5A

Most Outstanding Player of the Year

Larsyn Reid Flowery Branch

Coach of the Year

Anel Lilic Flowery Branch

All-Region Team

Alexis Kent Flowery Branch

Anna Grady Flowery Branch

Ashleigh Vonkutzleben Walnut Grove

Callie Huff Flowery Branch

Gracie Rickman Loganville

Hannah Pimentel Flowery Branch

Hazel Fairbairn Clarke Central

Itzel Rivera Johnson

Karla Torres Johnson

Kaylee King Loganville

Larsyn Reid Flowery Branch

Maria Rivera Johnson

McKenzie Hunt Flowery Branch

Nely Medrano Clarke Central

Nyah Carlson Clarke Central

Regan Coleman Buford

Sara Kudyba Johnson

Sydney McCollough Buford

Honorable Mentions

Arden Paulino Johnson

Dani Malone Johnson

Elise Lewis Flowery Branch

Emerson Meyer Clarke Central

Heidi Orr Buford

Julia Lewis Buford

Reece Kerlin Walnut Grove

Saidee Perno Clarke Central

Santana Cole Cedar Shoals

Sydney Borgett Buford

Boys Soccer All-Region 8-5A

Most Outstanding Player of the Year

Nick Boobas Clarke Central

Coach of the Year

Chris Aiken Clarke Central

All-Region First Team

Charles Dawe Clarke Central

Dustin Muzik Loganville

Dylan Vazquez Cedar Shoals

Fernando Castro Flowery Branch

Jojo Croffie Clarke Central

Joseph Cervantes Clarke Central

Josh Elizade Johnson

Julio Flores Cedar Shoals

Marco Vasquez Johnson

Mario Ventura Buford

Michael Arcia Johnson

Nick Boobas Clarke Central

Patrick Madrid Clarke Central

Rigo Campa Johnson

Seth Parker Cedar Shoals

All-Region Second Team

Aaron Gerlach Flowery Branch

Alexis Jimenez Flowery Branch

Cole Bowen Johnson

Cooper Bowen Johnson

Duncan Watts Walnut Grove

Emerson Lima Cedar Shoals

Eric Portillo Buford

Grayson Locke Walnut Grove

Henry Ruiz Cedar Shoals

John Lupica Flowery Branch

Justin Mills Walnut Grove

Saejin Mallon Cedar Shoals

Tahj Singh Walnut Grove

Uche Onukwo Clarke Central

Regional events