By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
North Hall's David Bishop named Region 8-AAAA Coach of the Year
Placeholder Image

Region 8-AAAA

First Team

Coach of the Year: David Bishop, North Hall

Player of the Year: Martin Mangram, Buford

Offensive Player of the Year: C.J. Winding, Monroe Area

Defensive Player of the Year: T.D. Roof, Buford

Special Teams Player of the Year: Bradley Hurst, White County

Athletes of the Year: Xavier Gantt, Buford and Austin Gean, Chestatee

Second Team

Athletes of the Year: Jermaine Barnett, Stephens County and Clancy Loudermilk, White County

All Region offense

First Team

Quarterback

Mic Roof Buford

Running backs

Tyrik Cunningham, Stephens County; Kyle Bacus, North Hall; Christian Turner, Buford

 

Full back

KJ Burton, Madison County

Tight end

Caleb Auer, Buford

Offensive line

Ben Cleveland, Stephens County; Graham Fierria, Stephens County; Conner Krieger, North Oconee; Cooper Simpson, Buford; Innis Claud, Buford

Wide receivers

Alfred King, Monroe Area; Da’Marco Canty, North Oconee; Brandon Marsh, Buford; Sam Jackson, North Hall

Punter

Eli Dixon, Madison County

Second Team

Quarterback

David Metts, Madison County

Running backs

Anthony Grant Buford; Kaleb Crane, White County; Nick Lyles, Chestatee

Full back
AJ Howard, Stephens County

Tight end

Preston Wilkie, North Oconee

Offensive line

Cameron Jeffery, North Hall; Grant Bulla, Madison County; Brandon Samples, Monroe Area; Gevarius Brown, Stephens County; Crawford Abernathy, White County; Parker Dorsey, White County

Wide receivers

Donte Thomas, Stephens County; Alan Bussoletti, Buford; Sam Bartlett, Madison County; Khyrie Moore, North Oconee

All Region Defense

First Team

Defensive line

Shug Frazier, Buford; Eric Bell, North Oconee; DaMario Lott, Buford; Mac Bennett, North Hall

Linebackers

Tyrik Combs, Stephens County; Jake Simpson, Buford; Nassar Clark, White County; Will Newman, North Oconee

Secondary

Adam Johnson, White County; Micah Oglesby, Stephens County; Joshua Blackwell, Buford; RJ Walker, Buford

Kicker

Chris Dennis, North Hall

Second Team

Defensive Line

Malik Perry, Stephens County; Jamai Davis, Monroe Area; Dean Powell, Buford; Jay Lapkoske, White County

Linebackers

Jacob Martin, Buford; Dylan Murphy, North Oconee; Jakia Thompson, Monroe Area; TJ Ballard, White County

Secondary

Mils Eisenberg, North Oconee; Kevon DeBose, Monroe Area; Ky Crowe, White County; Drew Atha, North Hall

Kicker

Simon Clarke, North Oconee

Honorable mention

Kumar Rocker, Defensive end, North Oconee
Saajan Patel, Linebacker, North Oconee
Robert Bohler, Offensive line, North Oconee
Stephen Kreyenbuhl, Defensive line, North Oconee

Tyler Thurmond, Offensive line, Buford
Matthew Parker, Linebacker, Buford
Garrett Scoggins, Offensive line, Buford
Connor Mills, Offensive line, Buford

Jason Baxer, Defensive line, Madison County
Ritchie Hajdu, Wide receiver, Madison County
Logan Childers, Defensive line, Madison County
Levi Larkins, Kicker, Madison County

Andy Fielding, Linebacker, Monroe Area
Levi Parker, Offensive line, Monroe Area
William Randolph, Defensive line, Monroe Area
Jermonte Davis, Linebacker, Monroe Area

Jackson Bell, Quarterback, Stephens County
AJ Curry, Wide receiver, Stephens County
Cole Beitzel, Linebacker, Stephens County
Cole Rogers, Defensive back, Stephens County

Jaime Arroyo, Tight end, Chestatee
Barron King, Defensive line, Chestatee

DJ Dover, Offensive line, White County
Trevor Morgan, Defensive line, White County
Sam Smith, Tight end, White County
Dane Quinn, Quarterback, White County

Colby Miller, Running back, North Hall
Christian Barbosa, Defensive line, North Hall
Jake Meeler, Linebacker, North Hall
Nathan Kinney, Linebacker, North Hall

Regional events