By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
School News
Placeholder Image

North Georgia College & State University in Dahlonega conferred both undergraduate and graduate degrees on more than 800 total graduates in the spring graduation ceremonies held May 4-6 on campus.

Brandon Scott Garcia, Gainesville, BS- Phys Educ/Certification

Jenelle Kristin Rizkallah, Gainesville, BS- Political Science

Mallory Brooke Holtzclaw, Gainesville, MA-/Teaching MAT Physical Education

Alison N. Watkins, Gainesville, BS- Middle Grades Education

Jessica Renee Harris, Gainesville, BS- Special Education

Ashley Brooke Worley, Gainesville, BS- Special Education

Leslie Caroline Barclay, Gainesville, BS- Psychology

Tao John Ventre, Gainesville, Assoc. of Science-Nursing

Ashley Maria Allen, Gainesville, Assoc. of Science-Nursing

Neal Walter Booth, Gainesville, BBA- Accounting

Amanda Samples Swanson, Gainesville, BS- Art Marketing

Jared Lawson Ables, Gainesville, BS- Computer Science

April Elaine Mangum, Gainesville, Bach of Science/RN to BSN BSN Nursing

Amanda June Clark, Gainesville, BS- Special Education

Madison Alexandria Hollister-Cooke, Gainesville, Assoc. of Science-Nursing w/Leadership conc

Teresa Lynn Armour, Gainesville, BS- Special Education

Zachariah Joseph Allman, Gainesville, BS- Mathematics

Courtney Leigh Waldrip, Gainesville, BS- Biology

Daniela Rodriguez, Gainesville, Master Arts Int’l Affairs MAIA International Affairs

Kaycee Renae Holbrooks, Gainesville, BS- Middle Grades Education

John Michael Crocker, Gainesville, BBA- Marketing

Lindsey Jolley Bridges, Gainesville, MA-/Teaching MAT Art Education

Bryant Andrew Wine, Gainesville, BA- History

William Roger Williams, Gainesville, BS- Special Education

Michael Lee Weaver, Gainesville, BBA- Finance

Alvin Lee Kemp, Gainesville, BBA- Management

Jay Michael Green, Gainesville, BS- Phys Educ/Certification

Carrie Nicole Rundles, Gainesville, Assoc. of Science-Nursing w/Leadership conc.

Anne Michele Lilly, Gainesville, Assoc. of Science-Nursing

Timothy Daniel Schmitt, Gainesville, BS- Special Education

Melissa Katherine Jones, Gainesville, BS- Special Education

Brian Kelsey West, Gainesville, Master of Education- Middle Grades

William Sheaffer Sorrells, Gainesville, BS- Biology

Tracey Anna Saine, Gainesville, BBA- Accounting

Jordan Christine Wayne, Gainesville, BS- Phys Educ/Exercise Science

Pamela Michele Fairbanks, Gainesville, BS-Nursing

William Keith Holt, Gainesville, BS- Sociology

Anna Cailan Long, Gainesville, BS- Art Marketing

Teresa Dangar Harter, Gainesville, MS- Family Nurse Practitioner

Nicole Girardeau Holcomb, Gainesville, Assoc. of Science-Nursing

Laura McCranie Burns, Gainesville, Assoc. of Science-Nursing

Katlyn Nicole Wood, Gainesville, BS- Special Education

Michael Elgin Leary, Gainesville, BS- Physics

Tracy Lynn Cole, Gainesville, Master of Public Admin

Carmen Blythe Turner, Gainesville, MS- Community Counseling/Graduate

Amy Elizabeth Holland, Gainesville, MA-Art Education

Kristopher Tomas Muth, Gainesville, BBA- Marketing

Candace Olivia Bennison, Gainesville, BBA- Marketing

John Dean Wagner, Gainesville, BA- History

Stacy Elizabeth Fox, Gainesville, MA-Middle Grades

Hayden Lawrence Wiggins, Gainesville, BBA- Accounting

Eric Bradley Garmon, Gainesville, BS- Middle Grades Education

Josephine Ngunkeng Atem, Gainesville, BS- Psychology

James Patrick Mcmullan, Gainesville, BS- Physics

Sara Katherine Rogers, Gainesville, BS- Phys Educ/Exercise Science

Brianna Leigh Baker, Gainesville, BS- Special Education

Hannah Breanne Bailey, Gainesville, BS- Political Science

Rachel Delgracia Walker, Gainesville, MS- Community Counseling

Matthew Scott Waters, Gillsville, BBA- Marketing

Amber Nicole Sims, Gillsville, BS- Math/Certification

Laura Emily Hulsey, Gillsville, BS- Special Education

Jessica Heather Cotton, Lula, Assoc. of Science-Nursing

Lauren Marie Adams, Lula, BBA- Marketing

Josiah Zebulun Miller, Lula, BS- Criminal Justice

Hannah Beth Miller, Lula, BS- Special Education

Corbin Andrew McDaniel, Lula, BA- Spanish/Certification

Jennifer Lynn Jones, Murrayville, BBA- Marketing

Sarah Rebecca Taylor, Murrayville, BA- French

Betsy Brooke Howard, Murrayville, BBA- Marketing

Mary Kaitlin McClure, Oakwood, Doctor of Physical Therapy

Breana Elise England, Oakwood, BS- Middle Grades Education

Kristen Leigh Vickers, Oakwood, BS-Nursing

Brittany Nicole Moon, Oakwood, BS- Special Education

Jackson County

Daniel Anderson Forde, Braselton, BS- Political Science

Joanne Elizabeth Loudermilk, Braselton, Assoc. of Science-Nursing

Laura Lynn Ashburn, Braselton, Assoc. of Science-Nursing

Benjamin David Thomas, Commerce, BBA- Marketing

Rebecca Ann Bryan, Hoschton, BA- History/Certification

Karen Noel Dressler, Hoschton, BA- Art w/Emphasis in Art Studio

Joseph Anthony Adams, Hoschton, BS- Computer Info. Systems

Katie Ann Levine, Hoschton, BS- Special Education

Hillary Noelle Beaulieu, Hoschton, BS- Special Education

Hannah Marie Keese, Hoschton, Assoc. of Science-Nursing

William Benjamin Noland, Hoschton, BS- Computer Info. Systems

Eric Logan Hicks, Hoschton, BS- Phys Ed/Leadership Minor (Svc)

Lillian Burwell Mulvey, Hoschton, BS- Middle Grades Education

Kaitlyn Elizabeth Erhard, Hoschton, BS- Middle Grades Education

Jennifer N. Roper, Jefferson, Assoc. of Science-Nursing

Flora Audrey Stell, Jefferson, MS- Family Nurse Practitioner

Brittany Denise Williams, Jefferson, BS- Sociology

Kayla Paige Doss, Nicholson, BS- Phys Ed/Leadership Minor (Svc)

Bryan Scott Engel, Pendergrass, MS- Family Nurse Practitioner

Kelli Rena Blackstock, Talmo, BS- Special Education

Regional events