By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
Area wrestlers earn state tourament berths
Placeholder Image

Honoring H

Times news video
By:
Area 7-AAA
Traditional championships
Gilmer High

103
1. Justin Karr Gilmer
2. Nick Langford Flowery Branch
3. Cody Westray West Forsyth
4. John Anderson North Hall

112
1. Danny Bell Flowery Branch
2. Robbie Kudella West Forsyth
3. James Snipes Lumpkin County
4. Brady McCollum Gilmer

119
1. Jerry Plumley Gilmer
2. Michael Nelems Lambert
3. Garrett Tedone West Forsyth
4. Grant Eddy Creekview

125
1. Zac Horton Gilmer
2. Tanner Yates West Hall
3. Caleb Morris White County
4. Tyler Lott West Forsyth

130
1. Danyuhl Becker Gilmer
2. Alex Jenkins White County
3. Dane Hicks Gainesville
4. Brandon Dyer Flowery Branch

135
1. Evan Burchette West Forsyth
2. Logan Herford West Hall
3. Tyler Davenport Gilmer
4. Joe Hulen Creekview

140
1. Cole Richards Creekview
2. Santos Sanchez Gilmer
3. Nate Amos Flowery Branch
4. Josh Berry Lumpkin County

145
1. Cody Bollinger Gilmer
2. Josh Davis Pickens
3. Ryan Raber Flowery Branch
4. Will Dickman West Forsyth

152
1. Ross Anderskow West Forsyth
2. Shane Doster North Hall
3. Ian Berger Gilmer
4. Daniel Moreno Chestatee

160
1. Tyler Everton West Forsyth
2. Lee Cagle Lumpkin County
3. Bradley McDougald White County
4. Ian Smith Gilmer

171
1. Hunter Barnes Gilmer
2. Colton Cloud West Forsyth
3. Bodie Blankenship Creekview
4. Seth Lee White County

189
1. Jake McClure Lumpkin County
2. Andrew Smith Gilmer
3. Lee Sisson North Hall
4. Reice Thompson West Forsyth

215
1. Travis Burton Lumpkin County
2. James Longino Gilmer
3. Colby McClain North Hall
4. Aaron Lohman Pickens

285
1. Tyler Hamilton White County
2. Jeff Sayer West Forsyth
3. Zach Sprayberry Gilmer
4. Cody Cantrell Lumpkin County
ELLIJAY — It’s rare that the Gilmer High wrestling program gets to say it made history. However, that is exactly what the tradition-rich Bobcats did this year during the Area 7-AAA traditional championships Saturday in Ellijay.

For the first time the Bobcats qualified each of their 14 wrestlers in the top four in the Area championships, earning a spot at state in the process.

The previous best was 13 state qualifiers in 2008 under 20th year Gilmer coach Sam Snider.

“This is a testament to our entire program and how hard everyone is willing to work,” Snider said. “I honestly didn’t know if we
would be able to do it.”

Freshman Brady McCollum (112 pounds) put Gilmer over the top with a fourth place finish, despite carrying a No. 10 seed into the Area championships. The Bobcats won six matches in the finals and earned three second place finishes to also garner the team title with 304 points.

West Forsyth finished second (234), Flowery Branch placed third (151), Lumpkin County earned fourth place (141) and White County was fifth (132).

Of course, what was noted more than any point totals was the collective depth of talent in Area 7-AAA wrestling.

“You just have to take in all the talent that this area has for wrestling,” White County coach Tim Bragg said. “It’s awesome.”
Defending Class AAA state champion Danny Bell led Flowery Branch with his third consecutive 7-AAA championship, this time at 112.

Helping the Falcons push into the top three in team points was the fact that 10 wrestlers won matches during the two-day event and nine finished in the top six in their weight class.

Nick Lankford finished second for Flowery Branch (103), Keaton Raber third (145), and Caleb Schulman fifth (125).

“We had some guys really step up tonight, which was great to see,” Falcons coach Shane Lancaster said.
Lumpkin County got first place finishes from Jake McClure (189 in overtime) and Travis Burton (215). Lee Cagle placed second (160), James Snipes third (112), and heavyweight Cody Cantrell and Josh Berry (140) were both fourth for the Indians.

Lumpkin County, which is sending six to the Class AAA East sectionals next weekend at Locust Grove High, had all 13 of its wrestlers still competing during the final day of action.

White County finished with five sectional qualifiers, including first time area champion Tyler Hamilton (285). Warriors’ fourth-seed
Alexander Jenkins (130) also advanced to the finals and finished as runner-up.

Evan Burchette (135), Ross Anderskow (152) and Tyler Everton (160) won 7-AAA titles from West Forsyth, which qualified 11 for the sectionals. The Wolverines, only in their third season, qualified two more for state than last year’s Area 7-AAA duals championship team.

Winning individual titles from Gilmer were Justin Karr (103), Jerry Plumley (119), Zac Horton (125), Danyuhl Becker (130), Cody Bollinger (145) and Hunter Barnes (171).

Next weekend, the state qualifiers will join a 16-man bracket in each weight class at the sectionals. The top eight placers will advance to the state championships Feb. 18-20 at the Gwinnett Arena.
Regional events