By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
High school soccer: All-Region teams for 7-3A unveiled
Placeholder Image

Greater Atlanta Christian’s Liz Vega was named the Region 7-3A girls soccer MVP, and Angello Lazar of Greater Atlanta Christian earned the same recognition on the boys squad.

Greater Atlanta Christian’s Thom Jacquet was recognized as Region Coach of the Year for boys. Dawson County’s Jed Lacey took home girls Region coach of the Year honors.

Region 7-3A girls All-Region Team
Player of the Year
Liz Vega, Greater Atlanta Christian

Coach of the Year
Jed Lacey, Dawson County

First Team
Liz Vega, Greater Atlanta Christian
Rachel Rajczak, Dawson County
Morgan Fagan, Lumpkin County
Anna Hedges, Greater Atlanta Christian
Taylor Mason, Greater Atlanta Christian
Caeden Price, Greater Atlanta Christian
Awa Walker, Dawson County
Gaby Mares, Fannin County
Rosa Montes, East Hall
Abi Hunt, Lumpkin County
Layne Baenninger, Union County
Madeleine Cook, North Hall
Fallan Lacey, Dawson County
Kadie Sullens, North Hall

Second Team
Paige Scheipe, Greater Atlanta Christian
Mackenzie Callas, Dawson County
Hope Kenney, Lumpkin County
Irlanda Mejia, East Hall
Brittany Payne, Lumpkin County
Bekah Stephens, North Hall
Lauren Tymchuk, North Hall
Ella Senoff, Fannin County
Shantel Hutton, Greater Atlanta Christian
Kaitlyn Williams, Greater Atlanta Christian
Frankie Muldoon, Dawson County
Taylor Daniel, Dawson County
Joanna Irvin, Union County
Kennedy Tolson, Greater Atlanta Christian

Region 7-3A boys All-Region Team
Player of the year
Angello Lazar, Greater Atlanta Christian

Coach of the year
Thom Jacquet, Greater Atlanta Christian

First Team
Oscar Vanegas, Greater Atlanta Christian
Sergio Turcios, East Hall
Dennis Pyetsukh, Dawson County
Brandon Carranza, Fannin County
Connor Castleberry, Greater Atlanta Christian
Carlos Castrejon, East Hall
Cole Dennis, Dawson County
Bryan Carranza, Fannin County
Jairo Barrientos, North Hall
Trey Kenworthy, Greater Atlanta Christian
Geizi Barrientos, East Hall
Lawson Baenninger, Union County
Mason Daniel, Lumpkin County
Angello Lazar, Greater Atlanta Christian

Second Team
Chris Scheipe, Greater Atlanta Christian
Chris Keys, Lumpkin County
Jack Jacquet, Greater Atlanta Christian
Brandon Callahan, East Hall
Dahla Myers, Fannin County
Sam Seiler, Union County
Nico Tine, Greater Atlanta Christian
Chris Barbieri, Greater Atlanta Christian
Kevin Bran, East Hall
Freddy Rebollar, East Hall
Tim Moody, Dawson County
Joe Satchell, Fannin County
Peyton Mavity, North Hall
Dillon Tierney, Dawson County

Regional events