By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
High school scoreboard: Jan. 20
Placeholder Image

Hunter Konuszewski hit a 3-pointer as time expired to lift Flowery Branch’s boys basketball team to a 57-56 victory over Lanier on Friday in Sugar Hill.

Taylor Bourdage led the Falcons (11-9) with 18 points, and John Mills scored 11. Trey Bailey had 10 points.

Flowery Branch visits Apalachee on Friday in Winder.

FLOWERY BRANCH GIRLS 63, LANIER 38: Taniyah Worth’s 16 points powered the Lady Falcons on Tuesday in Sugar Hill.

Kierra Knight scored 12 points for Flowery Branch (16-3, 8-1 Region 8-AAAAA), and Julianne Sutton and Lexie Sengkhammee notched 10 points each.

LAKEVIEW ACADEMY GIRLS 70, HEBRON CHRISTIAN 55: Hanna Grogan put up 29 points for Lakeview Academy on Tuesday in Dacula.

Schyler Miller finished with 20 points for the Lady Lions (11-6, 7-0 Region 8-A), and Maddie Blackburn had eight.

Lakeview Academy plays host to Athens Academy on Saturday in Gainesville.

GAINESVILLE GIRLS 48, WINDER-BARROW 37: Taylor Hawks paced the Lady Red Elephants with 14 points Tuesday night in Winder, and Kayla Kelly added nine. Shikiya Brown contributed eight points.

Gainesville (13-6, 7-2 Region 8-AAAAA) hosts Lanier on Friday.

GAINESVILLE BOYS 67, WINDER-BARROW 32: D’Marcus Simonds and Sam Carpenter each scored 12 points to pace the Red Elephants on Tuesday.

Gainesville (17-2) plays host to Lanier on Friday.

BUFORD GIRLS 64. CHESTATEE 38: Buford’s Camille Anderson led all scorers with 22 points on Tuesday.

Chandler Hall notched 10 points for the Lady Wolves (16-3, 4-0 Region 8-AAAA).

For Chestatee (11-10, 1-3), Tyler Bennett scored 15 points and grabbed seven rebounds. Kayla Watson added 12 points.

Buford plays host to Stephens County on Friday, while Chestatee plays host to White County.

BUFORD BOYS 85, CHESTATEE 39: Mikey Petraroi led the War Eagles with 13 points on Tuesday.

Jordan Pulliam notched eight points for Chestatee (11-12, 2-2 Region 8-AAAA), which plays host to White County on Friday in Gainesville.

RABUN COUNTY BOYS 65, RIVERSIDE MILITARY 48: Avery Cagle notched 18 points for the Eagles on Tuesday in Tiger.

Chris Howard had 12 points, and Griffin Sewell added 11.

Riverside Military plays host to Oglethorpe County on Friday in Gainesville.

Wrestling

CHESTATEE WINS PAIR: The War Eagles defeated Towns County (45-32) and Fannin County (54-28) but fell to Dawson County (45-33) on Tuesday in Blue Ridge.

Austin Donaldson, Jonathan Castillo, Gavin Cunningham, Matthew McClellan, Isaac Alarcon and Jaime Arroyo each recorded two pins for the War Eagles.

Kyle Neller, Marvin Cunningham and Skyler Gooch also earned wins by pin.

Swimming

RIVERSIDE WINS AT HOME: The Eagles posted a team score of 113 to defeat four teams on Tuesday in Gainesville.

North Cobb Christian came in second with 83 points, Buford was third with 49 points, George Walton Academy took fourth with 41 points, and North Hall rounded out the field with 24 points.

High school results may be reported by 10:30 p.m. by calling 770-718-3406, or emailing sports@gainesvilletimes.com. Results reported after deadline will appear in the following day’s paper.

Regional events