By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
High school scoreboard: Dec. 9
Placeholder Image

Taylor Bourdage powered Flowery Branch with 26 points in a 67-45 win against Salem on Tuesday in Flowery Branch.
Hunter Konuszewski added 13 points for the Falcons (3-4, 1-2 Region 8-AAAAA).

Flowery Branch visits Cedar Shoals on Friday in Athens.

FLOWERY BRANCH GIRLS 53, SALEM 43: Lexie Sengkhammee notched 17 points for the Lady Falcons on Tuesday at home.

Breanna Locke added 12 points for Flowery Branch (6-1), and Maddie Hetzel had 10.

NORTH HALL BOYS 58, WOODWARD ACADEMY 57: Sam Jackson hit the game-winning shot with seven seconds remaining on Tuesday in Gainesville.

Jackson finished with 13 points, and Carson Heinen led the Trojans (4-2) with 21.

North Hall visits East Hall on Saturday.

LAKEVIEW ACADEMY BOYS 68, UNION COUNTY 58: Tre Gober tallied 17 points and grabbed five rebounds to lead the Lions on Tuesday in Blairsville.

David Fadool added 11 points and five rebounds for Lakeview Academy (4-1), and Brandon Browner had 10 points.

The Lions play host to Providence Christian on Friday in Gainesville.

UNION COUNTY GIRLS 61, LAKEVIEW ACADEMY 41: Union County’s Brooke Maddox led all scorers with 20 points on Tuesday in Blairsville.

Lakeview Academy was led by Hanna Grogan with 14 points and Schyler Miller with 13.

The Lady Lions (3-2) play host to Providence Christian on Friday in Gainesville.

BANKS COUNTY BOYS 66, WEST HALL 46: Zac Orr notched 17 points for the Leopards on Tuesday in Oakwood.

Kamal Wiley and Zez Steeple each scored nine, and Austin Venable had eight for Banks County (6-0).

Dylan Baron led West Hall with 15 points, and Zach Majerus had 11.

BANKS COUNTY GIRLS 80, WEST HALL 41: Jaylyn Lack racked up 21 points and made five 3-pointers for the Lady Leopards on Tuesday in Oakwood.

Kaitlyn Duncan added 19 points for Banks County (5-1, 1-0 Region 7-AAA), and Abby Parks and Allison Smith each scored 11.

The Lady Leopards play host to East Hall on Friday in Homer.

DAWSON COUNTY GIRLS 52, EAST HALL 49: Sheyenne Seabolt picked up 19 points for Dawson County on Tuesday.

Karlie Bearden finished with eight points and 10 rebounds for the Lady Tigers (5-0, 1-0 Region 7-AAA), and Jordan Moore added eight points.

For East Hall, Jenny Edwards picked up 13 points and 13 rebounds. Carly Winters had 12 points, and Jatasia Bailey added 10.

EAST HALL BOYS 74, DAWSON COUNTY 59: Kyvon Davenport tallied 22 points for the Vikings on Tuesday.

Tyler Brown added 18, Tristian Cooper scored 12 points off four 3-pointers, and Jacquen Hopkins added 11.

East Hall (4-1, 1-0 Region 7-AAA) visits Banks County on Friday in Homer.

ST. FRANCIS GIRLS 50, BUFORD 46 (OT): Camille Anderson led the Lady Wolves with 16 points on Tuesday.

Buford (4-2) plays host to Wesleyan on Friday.

COMMERCE GIRLS 53, GEORGE WALTON ACADEMY 43: Mya Jones poured in 30 points for the Lady Tigers on Tuesday in Commerce.

Asia Jones added 13 points for Commerce (3-4), which visits Jefferson on Saturday.

LUMPKIN COUNTY BOYS 45, FRANKLIN COUNTY 26: Matt Satterfield’s 13 points led Lumpkin County on Tuesday.

Jack Howard added 12 for the Indians, who host Fannin County on Friday in Dahlonega.

Wrestling

CHESTATEE BEATS WEST HALL: Gavin Cunningham, Anthony Aguilar, Austin Donaldson and Isaac Alarcorn all won by pin for Chestatee in a 43-30 win against West Hall on Tuesday in Gainesville.

High school results may be reported by 10:30 p.m. by calling 770-718-3406, or emailing sports@gainesvilletimes.com. Results reported after deadline will appear in the following day’s paper.

Regional events