By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
All-Area Baseball Team
Placeholder Image

The Times 2012 Area Baseball Coach of the Year

The Times 2012 Area Baseball Player of the Year

First team

Lineup

SS Will Anderson
Lumpkin County Sr.
.465 batting average | 3 home runs 17 RBIs | 27 steals (area leader)

2B Stephen Mason
Gainesville Sr.
.456 batting average | 7 home runs | 43 RBIs 48 runs (area leader) | 10 steals

1B A.J. Benefield
Johnson Sr.
.464 batting average | 6 home runs | 33 RBIs 23 runs | 26 base on balls

3B Trae Wilson
Johnson Sr.
.433 batting average | 7 home runs | 27 RBIs 33 runs | 26 base on balls

UT Hunter Anglin
Gainesville Jr.
Hitting: .432 batting average | 8 home runs | 41 RBIs |
Pitching: 5-1 | 47 Ks | 45.1 innings | 3 complete games | 1 shutout

OF Michael Gettys
Gainesville So.
Hitting: .389 batting average | 9 home runs (area leader) 45 RBIs (area leader) | 44 runs | 10 steals
Pitching: 12-0 (area leader in wins) | 2.04 ERA | 78 Ks | 61.2 innings

OF Chase Hulsey
Flowery Branch Jr.
Hitting: .410 batting average | 4 home runs | 32 runs | 13 steals
Pitching: 6-3 | 2.81 ERA | 40 Ks | 47 IP | 4 complete games

C Trey Sorrells
Jackson County Sr.
Hitting: .342 batting average | 18 RBIs | .840 OPS
Defense: Threw out 25 of 27 would-be base stealers

OF Jake Shirley
West Hall Sr.
.405 batting average | .471 on base percentage 24 runs | 20 steals (school record)

P David Gonzalez
Gainesville Sr.
11-1 | 1.27 ERA | 85 Ks | 66 innings (area leader) 8 complete games | 3 shutouts

P Sam Clay
Buford Sr.
6-3 | 1.29 ERA | 102 Ks (area leader) | 65 innings 4 complete games

P Colton Davis
Commerce Sr.
Pitching: 5-3 | 0.51 ERA (area leader) | 72 Ks | 51 innings
Hitting: .468 batting average | 4 home runs | 36 RBIs

Second team

Lineup

INF Jesse Strickland
North Hall Sr.
.419 batting average | 25 RBIs 20 runs | 10 steals

INF Hunter Buffington
East Hall So.
.432 batting average | 3 home runs 22 RBIs | 29 runs | 1.193 OPS

1B Breck Davidson
Flowery Branch Sr.
.417 batting average | 4 home runs 31 RBIs | 1.210 OPS

3B Cody Streetman
Commerce Sr.
.487 batting average (area leader)
8 home runs | 30 RBIs | 47 runs

DH Colton Chester
Dawson County So.
.462 batting average | 7 home runs 33 RBIs

OF Ryan Griffith
Gainesville Sr.
.402 batting average | 2 home runs 25 RBIs | 39 runs | 17 steals

OF Brody Thomas
Flowery Branch Sr.
.351 batting average | 28 runs .462 on base percentage | 18 steals

C Skyler Weber
Gainesville Jr.
.373 batting average | 3 home runs 34 RBIs | 38 runs | 11 steals

OF Chris White
Johnson Sr.
.355 batting average | 6 home runs 22 RBIs | 30 runs | 18 base on balls

P Spencer Adams
White County So.
5-4 | 2 saves | 1.04 ERA | 87 Ks 67 innings | .173 opponents’ average

P Jalen Banks
Jackson County Sr.
5-2 | 1.47 ERA | 46 Ks | 43 innings .139 opp. avg. | 2 one-hitters

P Preston Graham
North Hall Jr.
7-4 | 3.10 ERA | 69 Ks

Honorable mentions


Pitchers

Freddie Beamon, Jr., Lumpkin County
Micah Carpenter, Fr., Jefferson
Dakota Chalmers, Fr., Lakeview
Drew Coffee, Sr., Riverside
Zach English, So., West Hall
Bryson Evans, Sr., Jackson County
Evan Gaddis, Jr., Lumpkin County
Jacob Harrison, Sr., Riverside
Robert Hayes, Jr., Commerce
Brad Keller, Jr., Flowery Branch
Avery Smith, So., North Hall
Hunter Warwick, Jr., East Hall
Kolin Zimmer, Sr., Jackson County

Catchers

Mikey Bart, Jr., Buford
Eli Gilmer, Sr., North Hall
Josh Swistak, Sr., Commerce
Austin Tompkins, Sr., East Hall

First base

Griffin Olson, Jr., North Hall
Brett Westmoreland, Jr., White County
C.J. White, Sr., East Hall

Second base

Zach Mize, Jr., North Hall
Austin Robinson, Sr., Jackson County
Jonathan Woodring, Sr., East Hall

Third base

Andrew Smith, So., North Hall
Andy Williams, Sr., Jackson County

Shortstop

Lucas Bennett, Sr., Chestatee
Keltin Devoe, Jr., Flowery Branch
Sims Griffith, So., Gainesville

Outfield

Dallas Deavers, Jr., Lakeview
Derek Fadool, Sr., Lakeview
Will Flowers, So., White County
Quinn Grogan, Sr., Jackson County
Orlando Lynch, Sr., Riverside
Luke Moore, Jr., Gainesville
Jeremy McClure, Sr., White County
Christian Phares, Sr., Riverside
Wade Phillips, Sr., North Hall
Montana Saine, Sr., White County

Utility

Josh Bryan, Jr., Buford
Taylor Foster, Sr., Banks County
Dylan Lee, Sr., White County
Brenton Ruark, Sr., Banks County
Jesse Talent, Sr., Jackson County
Austin Upshaw, So., Buford
Caleb Whitenton, Fr., Gainesville

Regional events