By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
29 Hall students among Governors Honors Program semifinalists
Placeholder Image

Send news

The Times accepts information about and photos of charitable donations, civic meeting happenings, student achievements and other awards. Submissions are edited and published as space allows on the Our Region page; photos of large groups will be published in the Sunday Life section. Email submissions to community@gainesvilletimes.com and include a contact name and phone number.

Governor’s Honors Program semifinalists include 29 Hall County School District students among the more than 2,000 selected statewide.

Semifinalists will be interviewed and auditioned over two weekends in January and February and up to 690 finalists will be chosen for the free residential summer program for talented juniors and seniors.

Students are nominated with certain areas of interest in mind, and those chosen will spend their mornings exploring those topics and afternoons learning about other topics they may be interested in.

Seminars, concerts, performances and other activities are offered in the evenings.

Hall County students include the following:

  • Ava Alabiso, Flowery Branch High School, communicative arts
  • Rebecca Braun, Chestatee High School, communicative arts
  • Kayla Krauth, Chestatee High School, communicative arts
  • Kelsey McQueen, Flowery Branch High School, communicative arts
  • Trevor Trimboli, Chestatee High School, communicative arts
  • Marlena Hager, Flowery Branch High School, French
  • Katherine Dionne, North Hall High School, Mandarin Chinese
  • Melissa Riley, West Hall High School, Mandarin Chinese
  • Collin Beck, Flowery Branch High School, mathematics
  • Melissa Hernandez, Johnson High School, mathematics
  • Caleb Robertson, Johnson High School, mathematics
  • Amanda Rockenbach, Flowery Branch High School, voice
  • Eliseo Sotelo, Chestatee High School, voice
  • Robert Morgan, Chestatee High School, voice
  • Grayson Saylor, Flowery Branch High School, woodwind
  • David Popovici, Flowery Branch High School, science
  • Jacob Shewbert, Flowery Branch High School, science
  • Christofer Zepeda, Chestatee High School, science
  • Chad Newstrom, West Hall High School, social studies
  • Shannah Blackwell, Flowery Branch High School, voice
  • Jessica Dam, Flowery Branch High School, Spanish
  • Elijah Segraves, Flowery Branch High School, technology
  • Matthew Antoci, Flowery Branch High School, theater
  • Emily Combs, Johnson High School, theater
  • Fiona Hare, Chestatee High School, theater
  • Lauren Hill, Flowery Branch High School, theater
  • Yessenia Gonzalez, Johnson High School, visual arts
  • Samantha Jones, East Hall High School, visual arts
  • Edgar Ramos, Chestatee High School, visual arts

The program is four weeks long, held at Valdosta State University and managed by the Governor’s Office for Student Achievement

“GHP is such a prestigious program that even being nominated at the school level is a tremendous accomplishment,” said Sally Krisel, Hall County’s director of innovative and advanced programs.

Regional events