By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
High School Scoreboard: Gainesville boys tennis tops Flowery Branch 3-2
Placeholder Image

The Gainesville High boys tennis team defeated Flowery Branch 3-2 at Longwood Park. 

Reagan Williams (6-2, 6-0) won her singles match, while Trevor Munn/Roan Thompson (6-2, 6-4) and Thomas Carter/Max Wuest (6-7, 6-0, 6-2) earned doubles wins for the Red Elephants.

Gainesville (3-0) next hosts Discovery on Thursday.

LAKEVIEW ACADEMY BOYS 3, RIVERSIDE MILITARY ACADEMY 2: Lakeview’s Jonathan Kerwin picked up a win over Sipho Khoza (6-3, 6-4) and Brooks Hylton defeated Sibu Khoza (6-3, 6-2) for the Lions’ singles victories.

Avery Jackson/Jonathan Schaefer of Lakeview defeated Paul Popovich/Russell Bolton 6-4, 7-5 for a doubles victory for the Lions.

Riverside picked up a doubles win as Josue Calderson/Brayden Lawson defeated William Ball/Tyler Grabau (6-4, 6-4).

The Lions move to 2-0 on the season and travel to Rabun County today with both the boys and girls playing matches.

Soccer

JOHNSON GIRLS 6, MONROE AREA 0: Evelin Avitia registered a hat trick to help the Lady Knights earn a win in their Region 8-AAAA opener.

Dani Malone, Itzel Rivera and Mallory James all added goals for Johnson (3-2-1, 1-0 region).

The Lady Knights next travel to play Chestatee on Friday.

GAINESVILLE GIRLS 10, CEDAR SHOALS 0: Alyssa Tuner (3) and Cindy Bonilla (2) combined for five of the Lady Red Elephants’ (4-1, 2-0 8-AAAAA) 10 goals Monday.

Aneesa Jones, Breana Fair, Taylor Buffington, Margaret Carpenter and Gaby Nunez each accounted for a goal in the rout of the Jaguars.

Gainesville will host Clarke Central at 5:30 p.m. Friday.

Baseball

HABERSHAM CENTRAL 3, CHESTATEE 1 (5 INNINGS): Joe Sutton was 2-for-2 at the plate for the War Eagles Tuesday, delivering a single, double and Chestatee’s only run.

Sutton was driven in on a double from Austin Sargent.

Kyle Garrett also had a double and Sean Irick had a single to account for five hits on the night.

Defensively, Chestatee played error-less baseball.

Track

The Jefferson High track and field team held a meet with Cedar Shoals and Athens Academy Tuesday, with the meet unable to finish due to lightning.

Jefferson’s Taylor Love and Delona Walker topped the girls 100-meter run with times of 13.97 and 14.15, respectively.

Teammates Jazmine Allen and Kacey Sterling finished fourth and fifth in the event.

Akera Benton was the top runner in the girls 400-meter with a time of 1:03.40.

Makenzie Wells and Morgan Mitchell finished third and fourth in the 400 for the Dragons.

Benton (16 feet, 10 inches) also topped the girls long jump, with Allen and Walker taking fourth and fifth in the event.

A team of Love, Wells, Benton and Mariah Starks won the girls 400-meter relay with a time of 52.6 seconds.

Walker, Allen, Savannah Dale and Lauren Wagner (56.53) took fourth and Mitchell, Sterling, Grace Haney and Paige Terhune (59.57) took fifth.

Wells (5 feet) took the top spot in the girls high jump.

Teammates Braylin Henslee (4-2), Allen (4 feet) and Terhune (3-8) took second, third and fourth in the high jump.

Jefferson girls Ellie Isaacs (27-11.50), Ryan Childress (27-10.25), Wagner (27-6.75) and Haney (27-5.25) accounted for second through fifth in the shot put.

Mariah Starks finished second in the 200-meter dash in 29.11 seconds.

Mitchell (2:41.56) took second in the 800-meter run. Jamie Romano finished in fourth.

Maggie Dyer (5:35.14) and Ella Rosenberg (6:07.96) placed second and third in the 1600-meter run.

The girls discus saw Ally Sutherland (82-3.50) and Childress (74-10) take second and third.

Starks (17.17), Terhune (21.88) and Madison Lucas (22.26) finished second, third and fourth in the 100-meter hurdles.

Starks (30-5.75) and Wagner (30-0.75) were third and fourth in the girls triple jump for the Dragons.

In the girls pole vault, Madison Lucas cleared the 7-foot mark to take third.

For the boys, Alex Mason (17.18) won the 110-meter hurdles event. Teammates Tanner Carson (18.38), Devin Trammell (21.01), Blake Ehl (22.42) and Zach Lucas (23.02) rounded out the top five in the event.

Donte Wilson (145-6.50) won the boys discus with teammates Jonathan Paolozzi (128-10.50) and Hunter Griffith (114-08) finished third and fourth.

Jared Brown was the winner of the pole vault by clearing 11 feet, 6 inches. Thomas Martin (9 feet), Johnathan Stanphill (7-6), and Lucas Zach (6-6) were third, fourth and fifth.

Wilson (44-11), Jackson Bowen (42-2.50) and Paolozzi (37-8.50) finished second, third and fourth in the boys shot put.

Clay Pender (4:51.52), Taylor Reed (4:53.56), Derek Hildebrand (4:56.72) and Ian Byers (4:57.36) took second through fifth in the 1600-meter run.

Max Higgins took second in the 800-meter run with a time of 2:00.29.

JT Minish (5-6) and Liam Franco (5-6) finished third and fourth in the boys high jump for Jefferson.

Josh Lester (18-1), Kevin Anderson (16-11) and Pender (16-10) took third fourth and fifth in the boys long jump.

Mason, Minish, Lester and Sylas Thibodeaux teammed up for a third-place finish in the 400-meter relay with a time of 45.56. Carson, Archer Goggans, Jacob Creek and John Luchetti placed fifth in the 400-meter relay with a time of 47.68.

Ehl took fourth in the boys triple jump with a leap of 39 feet, 9.25 inches.

Alex Parrish (55.66) and Goggans (56.00) finished fourth and fifth in the 400-meter run for the Dragons.

Regional events