By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
High school basketball: North Georgia All-Star Classic planned for Friday, Saturday at Gainesville High
Top juniors, seniors will lace it up one more time
01312019 BASKETBALL 003.JPG
Gainesville's Brent Kelly dribbles past Winder-Barrow's Brandon Bannis at Gainesville High School on Wednesday, Jan. 30, 2019. - photo by Austin Steele

The eighth annual North Georgia All-Star Basketball Classic is Friday and Saturday at Gainesville High.

The event kicks off Friday with the North Georgia Top 24 Junior Classic at 6 p.m. with the 3-point contest, followed by the junior girls tip-off at 7 p.m. and the boys game immediately after. 

On Saturday, the seniors’ skill challenge is at noon, 3-point contest at 1 p.m. and the slam dunk contest at 2 p.m..

The girls’ senior contest will take the floor at 3 p.m., followed immediately by the boys game. 

Cost to attend is $8 for adults, $5 for students and children 5-and-under are free.

For more information, go online to www.northgaelite.com.


Junior Girls

Home team coach 

Eric Herrick North Forsyth

Players

Madi Phillips Cherokee Bluff

Maggie McNair Chestatee

Eliza Snyder Lakeview Academy 

Jackie Allen Lakeview Academy 

Grace Hollifield North Hall

Macy Gillespie North Hall

Jada Rucker Gainesville

Asjan Inniss Northview

Jodi Mullins South Cobb 


Away team coach 

Tim Slater Lanier

Players

Laken Stiles Rabun County

Sophia D’Oliveira Dawson County 

Marlie Townley Dawson County 

Christabel Ezumah Lanier 

Lizzie Campbell Lanier

Ansley Hall North Oconee

Bentley Cronic White County

Heather Vaughn Banks County

Maggie Campbell Elbert County

Ashley Briendl South Forsyth

Caroline Martin North Forsyth

Ashley Allen North Forsyth


Junior Boys 

Home team coach 

Branden Mayweather Lanier

Players

Sawyer Passmore West Hall

Griffin Neville Cherokee Bluff

Bosko Norman Cherokee Bluff

Brenton Nicholson Chestatee

Jonah Bull Chestatee

Jesse Harbin Johnson

TJ Campbell East Hall

Rafael Rubel Gainesville

Junior Santana Gainesville

Dee Buffington Gainesville

Sion James Lanier

Ryan Johnson Lanier

Quincy Canty Cedar Shoals

Tyler Johnson Cedar Shoals


Away team coach 

Jason Shaver Franklin County

Players

Titus Brown Franklin County 

Micah Roebuck Franklin County 

Colin Granger Lambert

Luke Champion Lambert

Jacob Radakar Jefferson

Sheldon Arnold Loganville

Adonnis Easton Denmark

Michael Dougherty Denmark

Jamonte Wallace Apalachee

Brayson Hayes Apalachee

Carl Cleveland Banks County

Jasper Gibson Dawson County

Pierson Allison Union County 


Senior Girls

Home team coach 

Lindsay Justice Cherokee Bluff

Players

Tija Blackwell Gainesville

Tia Shelton Gainesville

Maddie Thomas Cherokee Bluff

Chelsea Reece Cherokee Bluff

Christina Garcia Chestatee

Caroline Wysocki Flowery Branch

Ashley Woodroffe Flowery Branch

Ashley Scott Flowery Branch

Ansleigh Ferguson North Hall

Macy Clark North Hall

Maggie Griffin East Hall


Away team coach 

Steven Shedd Banks County

Players

Torrion Starks Hart County

Kayla Mulkey Mill Creek

Sydney Rosant Sequoyah

Amber Williams Banks County

Jaycie Bowen Banks County

Kaylee Sticker Dawson County

Brooke Henricks Rabun County

Chellia Watson Winder-Barrow

Jordan Bailey Madison County

Makayla Schymanski North Gwinnett

Mackenzie Pulley Lumpkin County 


Senior Boys

Home team coach 

Chuck  Graham Gainesville

Players

Noah Edmondson West Hall

Brent Kelly Gainesville

Maurice Hector Gainesville

Camerson Gwyn Chestatee

Blake McIntyre Lakeview Academy

Adam Cottrell Lakeview Academy

Kylan Curry East Hall

Jehloni James Lanier

Jonathan Pefanis North Forsyth

Marcus Eiken Hebron Christian Academy

Mario Brown Flowery Branch

Cam Cheeks East Hall 


Away team coach 

Don Hulburt Elbert County

Players

Mitch Ganote Lambert

Ty Nails Stephen County

Luke Chism Dawson County

Austin Harris White County

Wes Ledford Banks County

AJ James Elbert County

Noah Rylee Banks County

Jamar Syphore Elbert County

Michael Poteat Riverside Military Academy

Jordan Langston Hart County

Rex McCord Hart County 

Regional events