By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
Full list of those who qualified for May 19, 2020, primary
Democrat Republican.jpg

The May 19 primary will have several hotly contested local races, based on the list of those who qualified this week. Qualifying was held March 2-6. 

The winner of some of those seats will be determined  in May, with no Democrats having qualified. 

Early voting in the primary will be weekdays April 27-May 15 and Saturday, May 9

The Times will have additional information on each race in the coming weeks. Here's the full list of who qualified: 

Superior Court Judge

  • Clint Garry Bearden, incumbent, has qualified

Superior Court Judge 

  • Kathlene F. Gosselin, incumbent, has qualified

Superior Court Judge

  • Bonnie Chessher Oliver, incumbent, has qualified

State Court Judge 

State Court Judge

  • B.E. “Gene” Roberts III, incumbent, has qualified

Probate Judge

  • Patty Walters Laine, R, incumbent, has qualified

Chief Magistrate 

  • Margaret Gregory, R, incumbent, has qualified

Clerk of Courts

Sheriff 

Tax Commissioner

Coroner

  • Doug Forrester, R, has qualified

  • Marion Merck, R, incumbent, has qualified

Surveyor 

  • Chris Patton, R, incumbent, has qualified

Hall County Commissioner, District 2

  • David Gibbs IV, R, has qualified

  • Billy Powell, R, incumbent, has qualified

Hall County Commissioner, District 4

  • Jeff Stowe, R, incumbent, has qualified

  • Emory Turner, D, has qualified

Hall County Board of Commissioners chairperson

Hall County Schools Board of Education, Post 3  

  • Craig Herrington, R, incumbent, has qualified

Hall County Schools Board of Education, Post 4 

  • Nath Morris, R, incumbent, has qualified

U.S. House of Representatives, Georgia’s 9th District

U.S. Senate

  • Tricia Carpenter McCracken, D, has qualified

  • Marckeith DeJesus, D, has qualified

  • Maya Dillard Smith, D, has qualified

  • James Knox, D, has qualified

  • Jon Ossoff, D, has qualified

  • David Perdue, R, incumbent, has qualified

  • Sarah Riggs Amico, D, has qualified

  • Teresa Pike Tomlinson, D, has qualified

Georgia House of Representatives, District 27

  • Lee Hawkins, R, incumbent, has qualified

Georgia House of Representatives, District 29

  • Pat Calmes, D, has qualified

  • Matt Dubnik, R, incumbent, has qualified

Georgia House of Representatives, District 30

Georgia House of Representatives, District 103

  • Timothy Barr, R, incumbent, has qualified

  • Clifton Marshall, D, has qualified

  • Derrick McCollum, R, has qualified

  • Donald Schmidt, R, has qualified

Georgia Senate, District 49

  • Butch Miller, R, incumbent, has qualified

Georgia Senate, District 50
Magazines