By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great journalism.
Primary qualifiers
Placeholder Image

(I-incumbent)

U.S. Congress

U.S. House of Representatives

District 7

  • David Hancock, Republican
  • Rob Woodall (I), Republican
  • Steve Reilly, Democrat

District 9

  • Doug Collins, Republican
  • Roger Fitzpatrick, Republican
  • Martha Zoller Republican
  • Jody Cooley Democrat

District 10

  • Paul Broun (I), Republican
  • Stephen K. Simpson

State legislature

State Senate

District 49

  • Butch Miller (I), Republican

 

District 27

  • Jack Murphy (I), Republican
  • Steve Voshall

District 47

  • Frank Ginn (I), Republican
  • Daniel “Danny” Yearwood, Republican
  • Tim Riley, Democrat

District 50

  • Jack Wilkinson (I), Republican

 

District 51

  • Steve Gooch (I), Republican


State House of Representatives

District 27

  • Lee Hawkins, Republican

District 28

  • Dan Gasaway, Republican
  • Bill Grant, Republican
  • Jon Heffer, Republican
  • Ken Payne, Republican
  • Keith Segars, Republican

District 29

  • Carl Rogers (I), Republican

District 30

  • Emory Dunahoo (I), Republican

District 31

  • Tommy Benton (I), Republican

District 9

  • Clint Smith, Republican
  • Kevin Tanner, Republican

District 24

  • Mark Hamilton (I), Republican

District 26

  • Geoff L. Duncan, Republican
  • Tom Knox (I), Republican

District 8

  • Steven Allison (I), Republican
  • Jana Hill, Democrat

District 10

  • Terry Rogers (I), Republican

District 98

  • Josh Clark (I), Republican

District 116

  • Terry England (I), Republican

District 103

  • Timothy Barr, Republican
  • Ken Russell, Republican

State court judge, nonpartisan

  • Charlie Wynne
  • Gene Roberts

Hall County

Hall County Board of Commissioners

Chairman

  • Steve Gailey, Republican
  • Dick Mecum, Republican
  • Tom Oliver (I), Republican

District 2

  • Eugene Moon, Republican
  • Billy Powell (I), Republican

District 4

  • Ashley Bell (I), Republican
  • Jeff Stowe, Republican

Sheriff

  • Gerald Couch, Republican
  • Chuck Hewett, Republican
  • John Sisk, Republican
  • Jeff Strickland, Republican
  • Jon P. Strickland, Republican

Magistrate Judge

  • Margaret Gregory (I), Republican

Probate Judge

  • Susan Brown, Republican
  • Brook Davidson, Republican
  • Patty Walters Laine, Republican
  • Lisa Maniscalco, Republican

Tax Commissioner

  • Brad Dunagan, Republican
  • Darla Eden, Republican
  • Charles Lewis, Republican
  • Kent Henderson, Republican

Clerk of Courts

  • Charles Baker (I), Republican

Surveyor

  • Jason Lourie, Republican

Board of EducationChairman

  • Nath Morris (I), Republican

Post 3

  • Paul Wayne Godfrey, Republican
  • Craig Herrington, Republican

Dawson County

Probate judge

  • Jennifer Burt (I), Republican

Clerk of Superior Court

  • Justin Power (I), Republican

Sheriff

  • Billy Carlisle (I), Republican
  • Kevin Ellison, Republican
  • Johnny Glass, Republican

Tax commissioner

  • Linda G. Townley (I), Republican
  • Karin McKee, Republican

Surveyor        

  • Donald Rex Jones (I), Republican
  • Gregg W. Bagwell, Republican
  • Ben Trail, Republican

Chief magistrate

  • Lisa A. Thurmond (I), Republican

Board of Commissioners Chairman

  • Mike Berg (I), Republican
  • Michael A. Connor, Republican

District 2

  • James C. Swafford, Republican

District 4

  • Julie Hughes Nix (I), Republican

Board of Education

District 1        

  • Doris N. Cook (I), Republican

District 2

  • Elaine W. Wilson, Republican

District 4

  • Roger D. Slaton (I), Republican

Forsyth County

Board of Commissioners

District 2

  • Dennis T. Brown, Republican
  • Samuel Padis, Republican
  • Brian R. Tam (I), Republican

District 4

  • Patrick B. Bell (I), Republican
  • Timothy Lee Hubbard, Republican
  • Charles H. Meagher, Republican
  • Cindy Jones Mills, Republican
  • William C. Mulrooney, Republican

District 5

  • Jim Boff (I), Republican
  • John S. Derucki, Republican

District 3

  • Thomas W. Cleveland (I), Republican

District 4

  • Darla Sexton Light (I), Republican

District 5

  • Nancy L. Roche (I), Republican

Chief magistrate

  • Walker H. Bramblett (I), Republican
  • Barbara Cole, Republican

Clerk of Superior Court

  • Greg G. Allen (I), Republican

Coroner

  • Harold L. Bennett, Republican     
  • Mark David Musselwhite, Republican
  • Mary Beth Pais, Republican

Probate judge

  • Lynwood D. Jordan Jr. (I), Republican

Sheriff

  • Lauren W. McDonald III, Republican     
  • Ted Paxton (I), Republican
  • Duane K. Piper, Republican

Solicitor general

  • Leslie C. Abernathy (I), Republican

State court judge

  • Troy R. McClelland (I), Republican
  • Philip C. Smith (I), Republican

Tax commissioner

  • Matthew C. Ledbetter, Republican

Jackson County

Sheriff

  • Ramone Gilbert, Republican
  • Andy Garrison, Republican
  • Janis Mangum, Republican
  • Greg Vaughn, Republican
  • Ronnie Norris, Republican
  • Gerald E Moon, Republican
  • Randy Moore, Republican

Tax Commissioner

  • Don Elrod (I), Republican

Clerk of Court

  • Camie Thomas(I), Republican

Coroner

  • Keith Whitfield (I), Republican     
  • Jim Keinard, Republican

Solicitor

  • Don Moore (I), Republican

Board of Commissioners

Post 1

  • Guy Spicer, Republican
  • Jim Hix, Republican

Post 2

  • Chas Hardy (I), Republican
  • Max Allen, Republican
  • Jody Thompson, Republican

Chairman
Tom Crow, Republican
Hunter Bicknell (I), Republican

Board of Education

Post 1
Michael Cronic (I), Republican
Post 4
Lynn Wheeler (I), Republican
Lance McMurray, Republican
Surveyor
Kyle Wood, Republican

Lumpkin County

Board of Commissioners

Chairman

  • Chris Dockery, Republican
  • Guy A. LaBoa, Republican

District 1

  • Bill Scott (I)
  • Doug Sherrill Republican

District 2

  • Tim Bowden (I)
  • Steve A. Shaw, Republican
  • Carlton Smith, Republican

Clerk of Superior Court

  • Rita F. Harkins (I) , Republican

Coroner

  • Ronald A. Fortner, Republican
  • Amanda S. Jones, Republican

County Surveyor

  • John Gaston, Republican
  • John S. Lingle, Republican

Sheriff

  • Stacy Jarrard (I), Republican

Tax Commissioner

  • Rachel Pruitt (I), Republican

Nonpartisan races

Chief Magistrate Judge

  • Andrea Conarro
  • Joy L. Edelberg
  • Kathi Haney
  • Randy Michael Pruitt

Probate Judge

  • Michael A. Chastain (I)

School Board

District 1

  • Christopher R. Bearden
  • Susan L. Sockwell (I)

District 3

  • Jim McClure (I)
Regional events