View Mobile Site

High school scoreboard: March 26

POSTED: March 26, 2013 10:28 p.m.

Luke Maddox recorded a hit and a pair of RBIs for Gainesville in an 11-0 win against Salem on Tuesday in Conyers.

Luke Moore added a hit and three RBIs for the Red Elephants (10-2, 2-1 Region 8-AAAAA), and Jonathan Gettys had a hit and two RBIs. Caleb Whitenton had two hits.

Hunter Anglin got the win for Gainesville with six strikeouts. Sims Griffith earned the save.

The Red Elephants play host to Salem at 5:55 tonight at Ivey-Watson Field in Gainesville.

NORTH HALL 4, BUFORD 1: Zach Mize was 1 for 3 with a three-RBI double for the Trojans on Tuesday in Gainesville.

Griffin Olson was 2 for 3 with an RBI, and Drew Coker and McCoy Savage each went 1 for 2 for North Hall (11-1, 7-0 Region 7-AAA). Andrew Smith finished the night 1 for 3 for the Trojans.

Preston Graham earned the complete game win, striking out seven and allowing seven hits over seven innings.

North Hall visits Buford at 5:55 p.m. today.

LOGANVILLE 6, FLOWERY BRANCH 2: The Falcons got a series of hits from various team members, but couldn’t come away with a win on Tuesday in Flowery Branch.

Flowery Branch (9-5, 4-1 Region 8-AAAAA) visit Loganville at 5:55 p.m. today in Loganville.

Soccer

JOHNSON GIRLS 7, WALNUT GROVE 0: Chandler Steele notched a hat trick for the Lady Knights on Tuesday in Oakwood.

Stephanie Barron added two goals for Johnson (5-6-1, 4-2 Region 8-AAAA), and Evelyn Aviata and Brittany Martin each scored one goal.

The Lady Knights play host to Oconee County on Thursday in Oakwood.

JOHNSON BOYS 7, WALNUT GROVE 1: Fabian Abarca scored four goals for the Knights on Tuesday in Oakwood.

Jeffrey Cabrelas, Luis Del Toro and Omar Nunez also added goals for Johnson (9-2-1, 5-1 Region 8-AAAA).

Jonathan Mendoza tallied two assists for the Knights, and Bryant Anaya and Isaac Henry each added an assist.

Alan Morales and Jose Martinez combined in goal to get the win.

Johnson plays host to Oconee County on Thursday in Oakwood.

GAINESVILLE GIRLS 1, WINDER-BARROW 0 (Monday): Mary Catherine Dempsey scored the only goal for Gainesville on Monday in Winder.

Ashlie Gonzalez made five saves for the Lady Red Elephants in the shutout.

Tennis

GAINESVILLE BOYS 3, CLARKE CENTRAL 2: Jackson Goble and Graham McKinnon earned singles wins for the Red Elephants on Tuesday in Athens.

Reagan Williams and Alec Zais picked up the win at No. 2 doubles for Gainesville (7-0 Region 8-AAAAA).

The Red Elephants play host to Flowery Branch on Thursday in Gainesville.

NORTH HALL GIRLS 5, WHITE COUNTY 0: Tricia Dial remained undefeated with a 6-0, 6-0 win at No. 1 singles for North Hall on Tuesday in Gainesville.

Natalie Oxley and Kelsey McCray also earned singles wins for the Lady Trojans (13-1, 7-0 Region 7-AAA), and the doubles teams of Hannah Gibson/Kaitlyn Smith and Courtney Barnes/McKay Higginbotham also won for North Hall.

The Lady Trojans, who are the No. 1 seed for the Region 7-AAA tournament, visit Lanier on Thursday in Sugar Hill.

NORTH HALL BOYS 5, WHITE COUNTY 0: Jeffery Kiser, Lucas Martin and Matthew Chewning all earned singles wins for North Hall on Tuesday in Gainesville.

In doubles, Matt Booth and Drew Eidson won at No. 1, and Paxton Gillespie and Dawson Smith won at No. 2 for the Trojans (9-4, 5-2 Region 7-AAA).

North Hall visits Riverside at 4 p.m. today in Gainesville.

JOHNSON BOYS 3, LUMPKIN COUNTY 2: The doubles teams of Caleb Herrin/Cameron Kinser and Man Chung/Josh Butler carried the Knights to a win with two victories on Tuesday in Oakwood.

Bradley Barker earned a win at No. 3 singles to secure Johnson’s victory.

JOHNSON GIRLS 4, LUMPKIN COUNTY 1: Anslie Bass/Zdena Janderova and Marissa Rodriguez/Kaylyn Dumanowsky earned doubles wins for the Lady Knights on Tuesday in Oakwood.

Karina Rivera and Riley McNeil won singles matches for Johnson.

RIVERSIDE 5, RABUN COUNTY 0: Merritt Wilburn and Sipho Khoza won 6-0, 6-0 in singles for the Eagles on Tuesday in Gainesville.

Joshua Haughton and Nicolas Pitchon also got a 6-0, 6-0 win at No. 2 doubles for Riverside. Zhongkun Jin won at No. 3 singles, and Eric Chow/Jake Weiner won at No. 1 doubles for the Eagles.

Riverside plays host to North Hall today in Gainesville.

WEST HALL BOYS 5, JOHNSON 0 (Monday): West Hall won all five matches in straight sets on Monday in Oakwood.

Tatum Scroggs, Austin Dyer and Kip O’Kelley all won at singles for the Spartans (12-4), and Grayson Kyle/Min Kin and Connor Kirkland/Johnny Griffing earned doubles wins.

West Hall plays host to East Hall at 4 p.m. today in Oakwood.

JOHNSON GIRLS 3, WEST HALL 2 (Monday): Zdena Janderova and Anslie Bass earned singles wins for the Lady Knights on Monday in Oakwood.

Marissa Rodriguez and Kaylyn Dumanowsky won at No. 1 doubles for Johnson to get the team win.

For West Hall, Susannah Pate won at No. 1 singles, and Hahn Nguyen and Julia Ngo grabbed the win at No. 2 doubles.

High school results may be reported by 10:30 p.m. by calling 770-718-3406, or emailing sports@gainesvilletimes.com. Results reported after deadline will appear in the following day’s paper.


Contents of this site are © Copyright 2010 The Times, Gainesville, GA. All rights reserved. Privacy policy and Terms of service

Powered by
Morris Technology
Please wait ...