View Mobile Site

All-State Football Team

POSTED: December 25, 2012 12:30 a.m.

2012 Georgia Sportswriters Association All-State Football Team
All-Classification Player of the Year: Deshaun Watson, Gainesville

Class AAAAAA
Offensive Player of the Year: Alvin Kamara, Norcross
Defensive Player of the Year: Nathaniel Norwood, Lovejoy
Coach of the Year: Keith Maloof, Norcross

First team offense
QB Tyler Queen, North Cobb, Soph., 6-3, 220
RB Alvin Kamara, Norcross, Sr., 5-11, 190
RB Jacorey Lewis, Mill Creek, Sr., 5-11, 185
WR Justin Brownlee, Central Gwinnett, Sr., 5-11, 180
WR Xavier Borishade, North Cobb, Sr., 5-9, 170
TE Evan Engram, Hillgrove, Sr., 6-4, 215
OL Brandon Kublanow, Walton, Sr., 6-3, 280
OL Randy Robinson, Lovejoy, Soph., 6-2, 320
OL Josh Harris, Milton, Sr., 6-4, 300
OL Jajuan Dulaney, McEachern, Sr., 6-4, 275
OL Luke Griffis, Camden County, Sr., 5-11, 170
K Kyle Fowler, Johns Creek, Sr., 5-10, 185
ATH J.J. Green, Camden County, Sr., 5-9, 185

First team defense
DL Lorenzo Carter, Norcross, Jr., 6-6, 220
DL Carl Lawson, Milton, Sr., 6-3, 250
DL Robert Nkemdiche, Grayson, Sr., 6-5, 280
DL Nathaniel Norwood, Lovejoy, Sr., 6-0, 235
LB Tommy Tate, Norcross, Sr., 6-0, 206
LB Reggie Carter, South Gwinnett, Sr., 6-2, 225
LB Shaun Daniels, North Cobb, Sr., 5-10, 215
LB Jarrad Davis, Camden County, Sr., 6-3, 215
DB Allen Artis, Wheeler, Jr., 6-1, 192
DB Brandon Davis, Lovejoy, Sr., 5-9, 175
DB Tray Matthews, Newnan, Sr., 6-1, 200
DB Shon Akins, Norcross, Sr., 5-9, 161
P Mitchell Blanchard, Collins Hill, Sr., 6-1, 175
RET Myles Autry, Norcross, Jr., 5-10, 175

Second team offense
QB Joshua Dobbs, Alpharetta, Sr., 6-4, 195
RB Travis Custis, Lovejoy, Sr., 6-0, 215
RB Tyren Jones, Walton, Sr., 5-9, 190
WR Bobby Hill, Colquitt County, Sr., 6-0, 175
WR Willie Police, Lassiter, Sr., 5-10, 165
TE Arshad Jackson, Lovejoy, Sr., 6-6, 250
OL Sam Wood, Lassiter, Jr., 6-2, 235
OL Tyler Aultman, Lowndes, Sr., 6-1, 270
OL Montell Robinson-Beasley, Lovejoy, Sr., 6-3, 295
OL Andrew Marshall, West Forsyth, Jr., 6-5, 256
OL Octavius Jackson, Colquitt County, Sr., 6-4, 290
K A.J. Borduin, North Cobb, Sr., 6-1, 175
ATH Wayne Gallman, Grayson, Sr., 6-2, 195

Second team defense
DL Eghosa Agbonghae, North Cobb, Sr., 6-2, 215
DL Kelsey Griffin, Mill Creek, Sr., 6-3, 290
DL DeAndre Walker, Langston Hughes, Soph., 6-4, 210
DL Veion Robinson, Lovejoy, Sr., 6-3, 225
LB Josh Danforth, Lassiter, Sr., 6-0, 225
LB Trey Johnson, Central Gwinnett, Sr., 6-2, 222
LB Tyrell Tomlin, Marietta, Jr., 6-0, 220
LB John Gray, Colquitt County, Sr., 6-1, 234
DB Rodney Tennie, Newnan, Sr., 5-7, 155
DB Ryan Carter, Grayson, Sr., 5-10, 175
DB Kalvarez Bessent, Camden County, Jr., 6-0, 170
DB Nick White, Newton, Sr., 6-0, 170
P Jimmy Hutchinson, Harrison, Sr., 6-3, 185
RET Tiquan Lang, Lowndes, Sr., 5-10, 175

Honorable mentions: TE Ty Anderson, West Forysth, Sr.; RB Peyton Barber, Milton, Sr..; QB Alejandro Bennefield, Sr.; QB A.J. Erdely, West Forsyth, Sr.; LB Eugene Fuller, Lovejoy, Sr.; OL Niles Hamilton, South Cobb, Sr.; QB Anthony Jennings, Marietta, Sr.; OL Joseph Ledford, Norcross, Sr.; DB Bryce Lewis, Parkview, Jr.; DB Kel Parham, McEachern, Sr.; WR Ky Priester, Brookwood, Sr.; QB Eddie Printz, Lassiter, Sr.; WR JuMichael Ramos, Lovejoy, Sr.; QB Brice Ramsey, Camden County, Sr.; LB Hakeem Sawyer, North Cobb, Sr.

Class AAAAA
Offensive Player of the Year: Keshun Hill, Northside-Warner Robins
Defensive Player of the Year: Brendan Langley, Kell
Coach of the Year: Bruce Miller, Gainesville

First team offense
QB Deshaun Watson, Gainesville, Jr., 6-3, 195
RB Esaias Chapman, Harris County, Jr., 5-9, 185
RB Xavier Tobler, Ware County, Sr., 5-10, 200
WR Demarquis Polite-Bray, M.L. King, Sr., 6-1, 170
WR Rodney Lackey, Gainesville, Soph., 5-10, 170
TE Michael Valero, Kell, Sr., 6-2, 200
OL Sam Baptiste, Ware County, Sr., 6-3, 335
OL Patrick Dalton, Whitewater, Sr., 6-8, 362
OL Justin Haymes, Stephenson, Sr., 6-2, 275
OL Max Kemper, Pope, Soph., 6-4, 290
OL Chandler Bridges, Flowery Branch, Sr., 6-5, 260
K Miles Hemphill, East Paulding, Jr., 5-10, 185
ATH Keshun Hill, Northside-Warner Robins, Sr., 6-0, 190

First team defense
DL Jimal McBride, Ware County, Sr., 6-1, 290
DL Jonathan Wynn, Stephenson, Sr., 6-5, 230
DL Austin Roberts, Northside-Warner Robins, Sr., 6-4, 280
DL Jay Ellison, Harris County, Sr., 6-2, 290
LB Chase Alford, Heritage-Conyers, Sr., 6-2, 235
LB Devan Stringer, Gainesville, Jr., 5-11, 180
LB Justin Wade, Allatoona, Jr., 5-11, 197
LB Kris Smith, Flowery Branch, Sr., 6-1, 200
DB Brendan Langley, Kell, Sr., 6-1, 190
DB Rod Harris, Warner Robins, Sr., 6-0, 180
DB Fred Payne, Gainesville, Sr., 5-11, 185
DB Marvin James, Harris County, Sr., 6-0, 180
P Chase Brady, North Paulding, Sr., 6-2, 180
RET Myles White, Houston County, Sr., 6-1, 175

Second team offense
QB Chase Noonan, North Paulding, Jr., 5-9, 160
RB Kendall Conley, Whitewater, Sr., 5-10, 185
RB Derrick Craine, Union Grove, Sr., 5-10, 205
WR Caleb Hayman, Gainesville, Sr., 6-2, 200
WR DeAngelo Yancey, Mays, Sr., 6-2, 210
TE Bernard Barnes, Stephenson, Sr., 6-3, 225
OL Brian Cornish, Warner Robins, Sr., 6-3, 330
OL Cooper Corley, North Paulding, Jr., 6-2, 298
OL Colby Knighton, Northside-Warner Robins, Sr., 6-2, 290
OL Brad McCoy, Harris County, Jr., 6-0, 245
OL Jackson Williamson, Jones County, Sr., 6-0, 275
K Matt Monday, Warner Robins, Jr., 5-9, 160
ATH Adam Choice, Thomas County Central, Jr., 5-10, 200

Second team defense
DL Khari Alexander, Stephenson, Sr., 6-2, 245
DL D’Andre Johnson, Northgate, Sr., 6-3, 310
DL Damian Grayson, Gainesville, Sr., 5-10, 230
DL Ryan George, Stephenson, Sr., 6-3, 255
LB Ray Tillman, Miller Grove, Jr., 6-2, 195
LB Jermel Johnson, Riverwood, Sr., 5-9, 193
LB Ed Curney, Creekside, Jr., 5-10, 225
LB Detrick Dukes, Tucker, Jr., 6-1, 225
DB Quincy Mauger, Kell, Sr., 6-0, 195
DB Taylor Henkle, Kell, Jr., 6-0, 180
DB Jace White, North Paulding, Jr., 6-0, 187
DB Quentin Turner, Miller Grove, Jr., 5-10, 175
P Austin Barnard, Whitewater, Sr., 6-4, 180
RET Grant Drakeford, Riverwood, Jr., 5-10, 178

Honorable mentions
LB Jacob Allen, Flowery Branch, Sr.; DL Ethan Elliott, Kell, Jr.; DL Danny Ezechukwu, Arabia Mountain, Sr.; RB T.J. Herron, Allatoona, Sr.; QB Monqauvious Johnson, M.L. King, Sr.; RB Blake Ingelton, Sequoyah, Sr.; DB Travis Jones, Hardaway, Sr.; LB Ben Kittler, Drew, Sr.; DB T.J. Moore, Northside-Columbus, Sr.; DL Rakim Peters, Apalachee, Sr.; LB Kyle Priser, Warner Robins, Sr.; ATH Glenn Smith, Northside-Warner Robins, Jr.; DL Tyler Vaughn, Union Grove; ATH Juwaan Williams, Tucker, Sr.; RB Undre Williams, Jones County, Sr.

Class AAAA
Offensive Player of the Year: Demarre Kitt, Sandy Creek
Defensive Player of the Year: Raekwon McMillan, Liberty County
Coach of the Year: Chip Walker, Sandy Creek

First team offense
QB Cole Garvin, Sandy Creek, Jr., 6-0, 190
RB Darrell Bridges, Ridgeland, Sr., 6-0, 200
RB Nick Chubb, Cedartown, Jr., 5-10, 210
WR Demarre Kitt, Sandy Creek, Jr., 6-0, 190
WR Dee Smith, LaGrange, Sr., 6-1, 180
TE Joe Purter, Shaw, Sr., 6-4, 245
OL Delando Crooks, Carver-Atlanta, Sr., 6-5, 270
OL Alan Knott, Sandy Creek, Sr., 6-5, 275
OL Gannon Hampton, Ridgeland, Sr., 6-1, 285
OL Stephen Wilson, South Effingham, Sr., 6-1, 260
OL Glenn Welch, Wayne County, Sr., 6-3, 280
K Mitchell McMillin, Sandy Creek, Sr., 5-11, 170
ATH Donquell Green, Burke County, Jr., 5-7, 160

First team defense
DL Chris Williams, Sandy Creek, Jr., 6-1, 280
DL Greg Taboada, Marist, Sr., 6-5, 240
DL Roc-M Nesbitt, Carver-Atlanta, Sr., 6-4, 240
DL Jalen Lawrence, Westside-Macon, Sr., 6-1, 265
LB Raekwon McMillan, Liberty County, Jr., 6-3, 235
LB Khari Lain, Sandy Creek, Jr., 5-10, 185
LB Johnny O’Neal, West Laurens, Sr., 6-2, 225
LB Paul Davis, Cairo, Sr., 5-11, 210
DB Vonn Bell, Ridgeland, Sr., 6-1, 190
DB Akebren Ralls, Mary Persons, Jr., 5-10, 170
DB Kimball Magee, Westside-Macon, Sr., 5-7, 170
DB Shaq Wiggins, Sandy Creek, Sr., 5-10, 165
P Tanner Brumby, Pickens, Jr., 6-2, 185
RET Cameron Sutton, Jonesboro, Sr., 6-0, 180

Second team offense
QB Charles Stafford, Monroe, Jr., 5-10, 160
RB Josh Mercer, South Effingham, Sr., 5-11, 185
RB Kwan Brooks, Monroe Area, Jr., 5-8, 170
WR Dashawn Benton, Grady, Sr., 6-0, 170
WR Marty Sanders, Lanier, Sr., 6-0, 185
TE Will Erwin, Dalton, Sr., 6-3, 247
OL B.J. Rowland, Dalton, Sr., 6-0, 251
OL Xavier Davis, Carver-Atlanta, Sr., 6-3, 275
OL Joe Rucker, Perry, Sr., 6-3, 305
OL Heath Warren, Mary Persons, Sr., 6-4, 240
OL Eric Smith, Columbia, Sr., 6-6, 285
K Tyler Newsome, Carrollton, Jr., 6-2, 175
ATH Myles Willis, Marist, Sr., 5-9, 185

Second team defense
DL Isaiah Mack, Northwest Whitfield, Jr., 6-1, 240
DL Markiel Bowen, Rutland, Sr., 6-0, 220
DL Joe Sanders, LaGrange, Sr., 6-5, 270
DL Antonius Sims, Eastside, Sr., 6-2, 245
LB Quinton Edwards, Jonesboro, Sr., 5-11, 205
LB David Johnson, Lithonia, Sr., 6-1, 250
LB Troy Wyche, Riverdale, Sr., 6-0, 210
LB Izzy Sam, Lanier, Sr., 6-0, 220
DB Eder Mora, Dalton, Soph., 5-11, 174
DB Corey Griffin, Sandy Creek, Sr., 6-2, 190
DB Deonta Dismuke, Cairo, Sr., 5-10, 170
DB A.J. Riley, Perry, Sr., 6-0, 170
P Austin Bennett, River Ridge, Sr., 6-0, 200
RET Shannon Smith, Westside-Augusta, Sr., 6-2, 185

Honorable mentions
DB Javon Brandon, Stockbridge, Sr.; WR Tomas Colbert, Stephens County, Sr.; RB Nick Davis, Mary Persons, Sr.; DB Taurean Ferguson, Jonesboro, Sr.; QB Zach Giddens, LaGrange, Jr.; QB Noah Grayer, Westside-Macon, Sr.; RB Dalviness Greene, Westover, Sr.; OL Taylor McGriff, Cedartown, Sr.; RB Kelvis Rhodes, Dalton, Soph.; RB Eric Swinney, Sandy Creek, Soph.; RB Montavious Taylor, Carver-Atlanta, Sr.; LB Tra Taylor, Mary Persons, Sr.; RB Chaz Thornton, Stephens County, Sr.; ATH Stanton Truitt, Monroe Area, Jr.; DL Steven Wallace, Marist, Sr.

Class AAA
Offensive Player of the Year: Brooks Barden, Cartersville
Defensive Player of the Year: Korie Rogers, Buford
Coach of the Year: Jess Simpson, Buford

First team offense
QB Brooks Barden, Carrollton, Jr., 6-3, 195
RB Ryan Braswell, St. Pius X, Sr., 5-11, 220
RB Chris Jordan, Thomson, Sr., 5-10, 205
WR Xavier Harper, Jackson County, Jr., 6-1, 180
WR Demarcus Robinson, Peach County, Sr., 6-1, 185
TE Mikey Bart, Buford, Sr., 6-3, 245
OL Avery Archer, Washington County, Sr., 5-10, 235
OL Phineas Andrews, St. Pius X, Sr., 5-11, 250
OL Josh Cardiello, Buford, Sr., 6-3, 285
OL Avery Easton, North Hall, Sr., 6-3, 270
OL Michael Selby, Washington County, Sr., 6-2, 280
K Joe Brown, Jackson, Sr., 6-0, 180
ATH William Walker, Washington County, Sr., 5-11, 206

First team defense
DL Jay Woods, Jackson, Sr., 6-3, 270
DL Bryson Allen-Williams, Cedar Grove, Jr., 6-3, 220
DL Bernard Dawson, Thomson, Sr., 6-2, 230
DL Myles Kinder, Blessed Trinity, Sr., 6-0, 220
LB Daniel Crochet, St. Pius X, Jr., 6-3, 220
LB Korie Rogers, Buford, Jr., 6-2, 210
LB Will Stonecypher, White County, Sr., 5-10, 180
LB Nigel Bowden, Central-Macon, Sr., 6-1, 230
DB Nicholas Ruffin, St. Pius X, Jr., 6-1, 190
DB Andrew Smith, North Hall, Jr., 5-8, 145
DB Thomas Wilson, Buford, Jr., 5-11, 175
DB Felton Hatcher, Thomson, Jr., 6-1, 175
P Alex Robinson, Woodward Academy, Sr., 6-0, 200
RET Chandler Curtis, Gordon Central, Jr., 6-0, 185

Second team offense
QB Johnathon McCrary, Cedar Grove, Sr., 6-4, 190
RB Tre Mitchell, Chapel Hill, Sr., 5-8, 185
RB Dontravious Wilson, Buford, Sr., 5-11, 215
WR Kwame Peek, Rockmart, Sr., 6-2, 190
WR Dillon Veal, Pierce County, Sr., 5-11, 185
TE D.J. Prather, Gordon Central, Sr., 6-3, 225
OL David Marsau, St. Pius X, Sr., 6-2, 245
OL Kendall Reynolds, Thomson, Sr., 6-1, 234
OL John Thomas, Carver-Columbus, Sr., 6-1, 250
OL Toddrick Johnson, Carver-Columbus, Sr., 6-1, 205
OL Matthew Winters, Peach County, Sr., 6-1, 245
K Matt Bonadies, Buford, Soph., 6-1, 160
ATH Slade Dale, Ringgold, Jr., 5-10, 170

Second team defense
DL Quincy Nieporte, St. Pius X, Sr., 6-2, 255
DL Justin Akins, Jackson, Sr., 6-4, 240
DL Quin Latimer, Washington County, Sr., 6-1, 255
DL Kyle Kitchens, Decatur, Jr., 6-3, 225
LB Marquis Floyd, Dodge County, Sr., 6-1, 200
LB Deion King, Buford, Jr., 6-1, 205
LB Keshun Freeman, Callaway, Jr., 6-2, 220
LB Brandon Watt, Carver-Columbus, Sr., 5-8, 195
DB William Bussey, Thomson, Sr., 6-1, 205
DB Everett Nicholas, Cedar Grove, Sr., 6-0, 180
DB Terry Godwin, Callaway, Soph., 6-0, 165
DB A.J. Gray, Washington County, Soph., 6-1, 185
P J.W. May, Washington County, Sr., 6-2, 165
RET Torrie Battle, Thomson, Sr., 5-6, 170

Honorable mentions: LB Mekhi Brown, Carver-Columbus, Soph.; RB Kawon Bryant, North Oconee, Soph.; OL Jonathan Carpenter, Hart County, Sr.; WR Bruce Clark, Dawson County, Sr.; WR Tyshaun Clemmons, Gordon Central, Sr.; QB Tyler Dominy, Dawson County, Sr.; LB Demetrius Few, Thomson, Sr.; WR Jamir Hannah, Cedar Grove, Sr.; OL Dylan Jeffery, Pike County, Sr.; RB Keyshawn Lowe, Peach County, Soph.; QB Brady Swilling, North Murray, Sr.; RB T.J. Tate, North Hall, Sr.; OL Patrick Taylor, Thomson, Sr.; LB Tim Whatley, Carver-Columbus, Jr.; QB Greg Williams, Peach County, Sr.

Class AA
Offensive Player of the Year: Bryant Shirreffs, Jefferson
Defensive Player of the Year: Wesley Simonton, Jefferson
Coach of the Year: T. McFerrin, Jefferson

First team offense
QB Taylor Lamb, Calhoun, Sr., 6-2, 195
RB Jeremy Johnson, Screven County, Sr., 5-10, 280
RB Duranta Dunson, Heard County, Soph., 5-10, 175
WR Josh Barnes, Calhoun, Sr., 6-3, 195
WR Peter Whiteneck, Greater Atlanta Christian, Sr., 6-0, 180
WR Deric Herring, Brooks County, Jr., 5-11, 180
OL Joe Bexley, Bremen, Sr., 6-0, 285
OL Andy Dodd, Pepperell, Sr., 6-4, 325
OL Brett Steverson, Fitzgerald, Sr., 6-5, 300
OL Jake Edwards, Heard County, Jr., 6-4, 270
OL Katrova Drew, Calhoun, Jr., 6-0, 260
K Harrison Butker, Westminster, Sr., 6-4, 175
ATH Bryant Shirreffs, Jefferson, Sr., 6-3, 220

First team defense
DL D’Vontae Bedford, McIntosh County Academy, Jr., 6-1, 260
DL Connor Beytaugh, Benedictine, Sr., 6-1, 260
DL Luther Jones, Union County, Jr., 6-1, 280
DL Deondre Mitchell, Manchester, Sr., 5-11, 225
LB Kody McDonald, Jefferson, Sr., 5-11, 170
LB Trey Evans, Lamar County, Sr., 5-11, 195
LB Wesley Simonton, Jefferson, Sr., 6-1, 205
LB Tomarkus Young, Washington-Wilkes, Jr., 5-10, 165
DB Donnell Anthony, Calhoun, Sr., 5-9, 175
DB Jamal Bryant, McIntosh County Academy, Jr., 5-11, 185
DB D.J. Smith, Fitzgerald, Sr., 5-8, 160
DB Quay Searcy, Lamar County, Jr., 6-0, 170
P Ross Wood, Greater Atlanta Christian, Jr., 6-0, 170
RET Grant Haley, Lovett, Jr., 5-10, 172

Second team offense
QB Malkom Parrish, Brooks County, Jr., 5-10, 185
RB Kyle Scales, Greater Atlanta Christian, Sr., 5-9, 185
RB Juan Foster, Vidalia, Sr., 5-7, 170
WR Jamai Jones, Wesleyan, Jr., 6-0, 185
WR Rikeem Stallings, Greene County, Sr., 6-1, 200
WR Drake White, Northeast, Sr., 6-1, 185
OL Alex Hackney, Washington-Wilkes, Sr., 6-0, 220
OL Zeb Locke, Taylor County, Sr., 6-0, 235
OL Mitchell Scoggins, Pepperell, Sr., 6-1, 280
OL Denzel Jackson, Manchester, Sr., 6-1, 260
OL Paul Sloan, McIntosh County Academy, Sr., 6-1, 275
K Tyler Scandrett, Lamar County, Jr., 5-8, 155
ATH Damarkus Robins, Spencer, Jr., 5-11, 185

Second team defense
DL Timothy Fuller, Northeast, Sr., 6-1, 200
DL Tomond Hampton, Toombs County, Sr., 6-4, 245
DL Matt Foster, Cook, Sr., 6-3, 215
DL Hunter Padgett, Calhoun, Sr., 5-9, 210
LB Dax Bishop, Model, Soph., 5-11, 210
LB John Coletti, Lovett, Sr., 6-2, 215
LB Nic McBride, Vidalia, Sr., 6-3, 215
LB Andrew McNulty, Benedictine, Sr., 6-2, 230
DB Charlie Woerner, Rabun County, Fr., 6-4, 195
DB Lawrence Austin, Lamar County, Jr., 5-10, 175
DB Davion Anderson, Northeast, Jr., 6-3, 180
DB Derrick Farrow, Bleckley County, Sr., 5-10, 185
P Rhett Delk, Wesleyan, Sr., 6-1, 185
RET Dame Turner, Manchester, Sr., 6-0, 180

Honorable mentions
QB Will Anderson, Wesleyan, Jr.; ATH Lance Austin, Lamar County, Jr.; RB Josh Berry, Long County, Sr.; RB Devonte Bess, Berrien, Sr.; QB Rafe Chapple, Greater Atlanta Christian, Jr.; WR Tydus Curtis, Calhoun, Jr.; DB Drell Green, Bacon County, Soph.; QB Buck Robinson, Washington-Wilkes, Sr.; LB Clentavious Smith, Manchester, Sr.; WR Rikeem Stallings, Greene County, Sr.; WR Brad Stewart, Benedictine, Soph.; LB Ladarius Taylor, Chattahoochee County, Sr.; ATH Matt Thrift, Bacon County, Sr.; RB Alex Urbano, Calhoun, Jr.; DL Darnell White, Jordan, Jr.

Class A
Offensive Player of the Year: Makail Grace, Wilcox County
Defensive Player of the Year: Montravius Adams, Dooly County
Coach of the Year: Jonathan Gess, Eagle’s Landing Christian

First team offense
QB Makail Grace, Wilcox County, Sr., 6-2, 185
RB Evan Kasian, Walker, Sr., 6-0, 190
RB Stanley Williams, George Walton, Jr., 5-8, 185
WR Johnathan Howard, Wilcox County, Sr., 6-5, 193
WR Courtney Clark, Dooly County, Jr., 5-11, 185
TE Milan Richard, Calvary Day, Jr., 6-3, 230
OL Gunnar Brown, ECI, Sr., 6-0, 240
OL Larry Glover, Dooly County, Jr., 6-1, 318
OL Tyler Petty, Eagle’s Landing Christian, Sr., 6-2, 265
OL Marquise Brown, Wilcox County, Sr., 5-10, 305
OL Colin Mitchell, Walker, Sr., 6-0, 260
K Cole Fisher, George Walton, Soph., 6-1, 165
ATH Madison McCluskey, Brookstone, Sr., 5-10, 170

First team defense
DL Montravius Adams, Dooly County, Sr., 6-3, 300
DL Tyler Parrish, Prince Avenue Christian, Sr., 6-3, 250
DL DeQueszman Kelley, Marion County, Sr., 6-2, 285
DL Andrew Williams, Eagle’s Landing Christian, Jr., 6-4, 240
LB Brendan Douglas, Aquinas, Sr., 5-11, 215
LB Keyante Green, Eagle’s Landing Christian, Sr., 5-8, 175
LB Will Black, First Presbyterian Day, Jr., 6-1, 195
LB Christian Payne, Prince Avenue Christian, Jr., 6-1, 210
DB D.J. Curl, Eagle’s Landing Christian, Sr., 5-11, 185
DB Ryan Felice, Mt. Pisgah, Sr., 6-1, 190
DB Kereon Morrell, Dooly County, Jr., 5-10, 180
DB Jason Grimes, Holy Innocents’, Sr., 6-1, 190
P A.J. Wells, Marion County, Jr., 6-0, 185
RET Rashard Fant, Our Lady of Mercy, Sr., 5-10, 160

Second team offense
QB Dalton Etheridge, Eagle’s Landing Christian, Jr., 5-11, 195
RB Carl Mattox, Prince Avenue Christian, Sr., 5-11, 185
RB Jeremiah Kirkland, Landmark Christian, Jr., 5-10, 185
WR Scott McCormick, First Presbyterian Day, Sr., 6-0, 170
WR Zireycus Letman, Lincoln County, Sr., 6-3, 185
TE Jay Dawahare, Pacelli, Sr., 6-1, 185
OL Jon-Paul Reed, Landmark Christian, Sr., 6-5, 310
OL Sam Kennon, Prince Avenue Christian, Sr., 5-10, 204
OL Chance McClure, Commerce, Jr., 6-1, 230
OL Matthew Frank, Our Lady of Mercy, Sr., 6-3, 295
OL Justin James, Calvary Day, Sr., 6-3, 290
K Connor Albright, First Presbyterian Day, Sr., 6-2, 160
ATH Brooks Stroud, First Presbyterian Day, Sr., 6-1, 175

Second team defense
DL Isaac Rochell, Eagle’s Landing Christian, Sr., 6-5, 260
DL Jaylen Daniels, Dooly County, Sr., 6-3, 200
DL Cody Brown, Trion, Sr., 6-4, 240
DL Abraham Freeman, Telfair County, Sr., 6-2, 210
LB Dayshawn Taylor, Lincoln County, Sr., 6-0, 215
LB Rusty Zirkle, Lanier County, Sr., 6-0, 180
LB William Higbie, Landmark Christian, Jr., 6-0, 215
LB Tawain Daughtry, ECI, Sr., 5-10, 180
DB Tay Daniels, Dooly County, Jr., 6-0, 180
DB Jevius Terry, Eagle’s Landing Christian, Sr., 5-9, 175
DB Jalen Franklin, Lincoln County, Sr., 6-0, 175
DB Antonio Clark, Aquinas, Jr., 5-11, 165
P Trae Harrington, Charlton County, Jr., 6-1, 175
RET E.J. Parker, Wheeler County, Sr., 5-8, 170

Honorable mentions
DL Micah Culbreath, Calvary Day, Sr.; DL Johnny Dwight, Wilcox County, Jr.; QB Duncan Fletcher, Brookstone, Sr.; RB Chanin Hamilton, Dooly County, Soph.; DL Reed McGuire, Landmark Christian, Sr.; RB Mike McIntire, Lincoln County, Jr.; ATH Tra Minter, Schley County, Soph.; ATH Jalen Myrick, Savannah Christian, Sr.; OL Charlie Newcomer, Athens Academy, Sr.; WR Josh Nobles, Landmark Christian, Sr.; RB Greg Percell, Sr.; QB Caleb Pressey, ECI, Sr.; DL Chris Rehak, Pacelli, Soph.; QB David Whipple, Wilkinson County, Sr.; OL Napoleon Williams, Aquinas, Soph.


Contents of this site are © Copyright 2010 The Times, Gainesville, GA. All rights reserved. Privacy policy and Terms of service

Powered by
Morris Technology
Please wait ...