View Mobile Site


TOP RECENT CONTENT

Area players highlight 8-AAA All-Region football team

POSTED: December 10, 2010 7:50 p.m.

Three area football players highlight the 2010 Region 8-AAA All-Region Team, as voted on by the region coaches and released Friday.

White County’s Ashely Lowery has been named Offensive Player of the Year after compiling 1,340 rushing yards and 15 touchdowns on 196 carries, making 19 catches for 258 yards and one score and throwing three touchdowns on 3-for-3 passing.

A.J. Johnson of Gainesville has been named Defensive Player of the Year after recording 173 tackles, 10 for loss, during the season for the Region 8-AAA champion Red Elephants.

Shane Doster of North Hall was named Special Teams Player of the Year.

2010 Region 8-AAA All-Region Team

Offensive Player of the Year: Ashely Lowery, White County
Defensive Player of the Year: A.J. Johnson, Gainesville
Special Teams Player of the Year: Shane Doster, North Hall

First team offense
Quarterback

Deshaun Watson. Gainesville
Taylor Guthrie, Lumpkin County
Demontevious Smith, Monroe Area
Jonah Guinn, Walnut Grove
Shunquez Stephens, West Hall
Cole Segraves, White County

Running back

Quan Clark, Chestatee
Devon Pierce, Gainesville
Andrew Heaton, Franklin County
Cedric Harris, Johnson
Michael Flanagan, Lumpkin County
Tre’Shard Burdette, Monroe Area
Imani Cross, North Hall
Chaz Thornton, Stephens County
Ashley Lowery, White County

Wide receiver

Alex Moore, Chestatee
Michael Lorentz, Gainesville
C.J. Curry, North Hall
Dustin Phillips, Oconee County
Cassadine Blassingame, Stephens County
Brandon Fuqua. West Hall
Ethan McCallister, White County

Offensive line

Cole Smith, Gainesville
B.J. McCauley, Franklin County
Ben Parten, Franklin County
Damien Riden, Franklin County
David Harkins, Johnson
Gus Jones, Lumpkin County
Jason Castels, Monroe Area
Josh Stinespring, Stephens County
Jake Thornton, Stephens County

First team defense
Defensive line

Tyler Terry, Chestatee
Thomas Niles, Gainesville
Tim Rucker, Gainesville
B.J. Dorsey, Lumpkin County
Jonathan Whitehead, Lumpkin County
Stephon Tuitt, Monroe Area
Kendarious Whitehead, Monroe Area
D.J. Miolen, North Hall
Matt Cates, Stephens County
Adam Hooper, White County

Linebacker

A.J. Johnson, Gainesville
Mantaivous Rucker, Gainesville
Seth Strickland, Franklin County
Taylor Whitmire, Johnson
Danny Wilkerson, Monroe Area
Mack VanGorder. North Hall
Cam Segraves, White County

Defensive back

Kendrick Millsap, Gainesville
Michael Norman, Gainesville
Luke Gilleland, Johnson
Darius Blackwell, Johnson
Santonio Brown, Oconee County
Aaron Trotter, Stephens County
Ryan Kennedy, White County

Special teams/all purpose

Scott Chewning, Chestatee
Ian McIntosh, Lumpkin County
Shane Doster, North Hall
Randy Olson, North Hall
Tyler Zielinskie, Walnut Grove

Honorable mention offense
Quarterback

Kevin Harris, Franklin County
Kanler Coker, North Hall
Mark Palmer, Stephens County

Running back

Markece Robertson, Gainesville
Mike Hendricks, Monroe Area
Davis Aiken, Oconee County
Dre Pou, West Hall

Wide receiver

Keyontra Harrison, Gainesville
Stephen Mason, Gainesville
Antonio Sigmund, West Hall

Offensive line

Blake Forrester, Johnson
Travis Burton, Lumpkin County
John Harris, Lumpkin County
Cam Howell, North Hall
Allen Kattleman, North Hall
Sean McGarity, Oconee County
Jay Weldon, Walnut Grove
David Williams, Walnut Grove
Josh Taylor, West Hall

Honorable mention defense
Defensive line

Austin Starrett, Franklin County
Adrian Madera, Johnson
Travis Butts, Monroe Area
Billy Seward, Oconee County
Adam Mitchell, Stephens County
Rick Anglin, White County

Linebacker

Daniel Moreno, Chestatee
Kevin Hall, Gainesville
Clint Jordan, Franklin County
Skylar Donovan, Lumpkin County
Ethan Eaton, White County
Ethan Stewart, West Hall

Defensive back

Pierce Gruenenfelder, Chestatee
Fred Payne, Gainesville
Wesley Clay, Franklin County
Ben Eavenson, Franklin County
Logan Moye, Lumpkin County
Kaylen Temples, Lumpkin County
Floyd McCoy, Monroe Area
Quan Rivers, Monroe Area
Darius Curry, North Hall
Sean Berry, Oconee County
Quinn Hall, Oconee County
Drew Merritt, Walnut Grove
Patrick Jones, White County
Jacob Scarborough, West Hall

Special teams/all purpose

Taylor Burns, Lumpkin County
Jesse Strickland, North Hall
Zach Gravette, Walnut Grove
Chandler Newton, West Hall



Comments

Commenting not available.
Commenting is not available.

LOCAL

SPORTS

LIFE & GET OUT

LOCAL VIDEO


Contents of this site are © Copyright 2014 The Times, Gainesville, GA. All rights reserved. Privacy policy and Terms of service

Powered by
Morris Technology
Please wait ...