View Mobile Site

Final: Buford 42, White County 0

September 19th, 2014 10:01 p.m.




TOP RECENT CONTENT

Basketball: Lady Wolves dominate All-State team

POSTED: March 26, 2009 10:24 a.m.

Six area players and one coach were selected to Georgia Sports Writers Association All-State team released today.

Class AA’s state champion Buford girls basketball team earned the most awards, led by Blanche Alverson, who was named Class AA Girls Player of the Year and All-state first team.

She was joined by Lady Wolves head coach Gene Durden, who was named Class AA Girls Coach of the Year, first-team selection Andraya Carter and honorable mention Jocelyn Danley.

Other area girls selections were Gainesville’s Jaymee Carnes, who is a second-team in Class AAA, and West Hall’s Jayla Moon, who is an honorable mentions.

Leading the area boys is Gainesvile’s George Manomano, who was selected to Class AAA’s second team.

South Atlanta High senior Derrick Favors was named Mr. Georgia Basketball, while Wesleyan senior Anne-Marie Armstrong was named Miss Georgia Basketball for the second straight year.

Both players will continue their playing careers in Georgia with Favors playing at Georgia Tech and Armstrong at Georgia.

Georgia Sportswriters Association All-State Team

Mr. Basketball: Derrick Favors, South Atlanta
Miss Basketball: Anne Marie Armstrong, Wesleyan

Boys
AAAAA

Player of the Year: Lorenzo Brown, Centennial
Coach of the Year: Doug Lipscomb, Wheeler

First team

Lorenzo Brown, Centennial, Sr., 6-5
Trae Golden, McEachern, Jr., 6-3
Ryan Harrow, Walton, Jr., 6-0
Glen Rice Jr., Walton, Sr., 6-5
Richard Howell, Wheeler, Sr., 6-7

Second team

Ari Stewart, Wheeler, Sr., 6-6
Adrien Coleman, Stephenson, Sr., 6-4
Taariq Muhammad, Norcross, Sr., 6-2
Julian Royal, Milton, Soph., 6-8
Kenny Hall, Redan, Sr., 6-9

Honorable mentions: Jeremy Olsen, Collins Hill, Sr.; Phil Taylor, Wheeler, Jr.; Russell Powell, Newnan, Sr.; Javoris Bryant, Westlake, Sr.; Keenan Ready, Groves, Jr.; Khalid Mutakabbir, Peachtree Ridge, Sr.; Jay Rome, Valdosta, Soph.; Adonis Harrison, South Gwinnett, Jr.; Dai-Jon Parker, Milton, Soph.; Blaise White, Lassiter, Sr.

Class AAAA

Player of the Year: Mfon Udofia, Miller Grove
Coach of the Year: Eddie Johnson, Miller Grove

First team

Mfon Udofia, Miller Grove, Sr., 6-2
Noel Johnson, Fayette County, Sr., 6-7 
Manny Atkins, Tucker, Sr., 6-5
Ricardo Glenn, Richmond Academy, Sr., 6-7
J.J. Mann, Marist, Sr., 6-6

Second team

Alex Dean, Lithia Springs, Sr., 6-5
Darius Baugh, Hillgrove, Sr., 6-2
Quin Bivins, Westside-Macon, Sr., 6-2
Tyler Gunnett, Loganville, Sr., 6-0
Sheldon Strickland, Lakeside-DeKalb, Jr., 5-9

Honorable mentions: Chris Davis, Stockbridge, Jr.; Rico Sanders, North Springs, Sr.; Shun Thurmond, Winder-Barrow, Sr.; Shaquille Harris, Americus-Sumter, Sr.; Jahmad Saleem, Cross Creek, Sr.; Aloys Cabell, Mays, Jr.; Shaq Barber, Griffin, Sr.; Kinley Branch, Stone Mountain, Sr.; Malcolm Brogdon, Fayette County, Soph..; Taylor Deihl, Sequoyah, Jr.

Class AAA

Player of the Year: Demario Mayfield, Franklin County, Sr.
Coach of the Year: Michael Reddick, South Atlanta

First team

Derrick Favors, South Atlanta, Sr., 6-9
Demario Mayfield, Franklin County, Sr., 6-4
JerShon Cobb, Columbia, Jr., 6-5
Demetrius Rucker, Elbert County, Jr., 6-5
Jaren Harris, Washington County, Sr., 6-0

Second team

Nick Watkins, South Atlanta, Sr., 6-2
Andre Malone, South Atlanta, Sr., 6-5
Torin Walker, Northside-Columbus, Sr., 6-10
George Manomano, Gainesville, Sr., 6-1
Terrance Noel, Westover, Sr., 6-3

Honorable mentions: Bobby Burum, Burke County, Sr.; Jordan McRae, Liberty County, Jr.; Javon McKay, Dunwoody, Jr.; Trantell Knight, West Laurens, Sr.; Brandon Brown, Cedartown, Sr.; Jerome Hamilton, Worth County, Sr.; Jordan Price, Columbia, Fr.; Byron Dickerson, Druid Hills, Jr.; Kentorey Johnson, Washington County, Sr.; James Vincent, Northside-Columbus, Sr.

Class AA

Player of the Year: Rashard Smith, Dublin
Coach of the Year: Marvin Latham, Dublin

First team

Rashard Smith, Dublin, Sr., 5-10
Jimmy Bacon, Long County, Sr., 6-4
Matthew Brabham, Central-Macon, Jr., 5-11
Trent Wiedeman, Greater Atlanta Christian, Jr., 6-6
Santez Emory, Heard County, Jr., 6-3

Second team

Arris Brundidge, Blessed Trinity, Sr., 6-4
Andrew Houts, Dade County, Jr., 5-7
Wendell Williams, Appling County, Sr., 6-0
Sherrard Brantley, Dublin, Sr., 6-2
Terrance Lewis, East Laurens, Sr., 6-5

Honorable mentions: Ryan LeGates, Blessed Trinity, Sr.; Rashad Ramsey, Chatooga, Jr.; Fernando Lemus, Model, Sr.; Dontavious Lee, Crawford County, Sr.; Quantavius Leslie, Callaway, Jr.; Mike Palmer, Northeast-Macon, Jr.; Rod Hall, Laney, Soph.; Gerald Dunn, Greene County, Sr.; Gerald Williams, Mitchell County, ; Willie Clayton, Thomasville, Fr.

Class A

Player of the Year: Kammeon Holsey, Hancock Central
Coach of the Year: Tyrone Johnson, Whitefield Academy

First team

Kammeon Holsey, Hancock Central, Sr., 6-8
Brandon Reed, Whitefield Academy, Sr., 6-3
Tyshawn Good, Darlington, Sr., 6-1
Raymond Higgs, Athens Christian, Sr., 6-3
Kentavious Caldwell, Greenville, Soph., 6-6

Second team

Nick Marshall, Wilcox County, Soph., 6-1
Ternell Davis, Turner County, Sr., 6-1
Jamail Jones, Greenforest Christian, Jr., 6-5
Brit Duncan, Wilkinson County, Sr., 6-2
Breon Dixon, Turner County, Soph., 6-7

Honorable mentions: Cody Padgett, Calvary Day, Sr.; Grayson Chambers, Gordon Lee, Jr.; Josh Sparks, Savannah Christian, Sr.; Griffin Schamp, Wesleyan, Jr.; Westley Hinton, Providence Christian, Sr.; Devin Byrd, Metter, Jr.; Tray Pearce, Turner County, Sr.; Milos Kleut, North Cobb Christian, Sr.; D.J. Edler, Pace Academy, Sr.; Nnamdi Moh, Our Lady of Mercy, Sr.

Girls
AAAAA

Player of the Year: Telia McCall, Marietta
Coach of the Year: Rhonda Malone, Redan

First team

Telia McCall, Marietta, Sr., 6-2
Tamika Willis, Westlake, Sr., 6-3
Khaalidah Miller, Douglass, Jr., 5-9
Alisha Andrews, Redan, Jr., 5-2
Lauren Coleman, Parkview, Jr., 6-0

Second team

Diamond Henderson, North Cobb, Jr., 5-8
Kyra Crosby, McEachern, Sr., 5-10
Erika Ford, Chattahoochee, Soph., 5-9
Monique Willis, Beach, Sr., 5-9
Nia Evans, Redan, Jr., 6-0

Honorable mention: Tiffany Clarke, Norcross, Sr.; Sharon Swanson, Cherokee, Sr.; Jaquayla Berry, Coffee, Sr.; Seandre Lee, Bradwell Institute, Jr.; Dria David, Central Gwinnett, Sr.; Moneshia Simmons, Mill Creek, Jr.; Gabby Harvey, Berkmar, Sr.; Lauren Townson, Roswell, Sr.; Tyra Smith, Berkmar, Sr.; Mykala Walker, Duluth, Sr.

Class AAAA

Player of the Year: Tessah Holt, Fayette County
Coach of the Year: Kathy Richie-Walton, Southwest DeKalb

First team

Tessah Holt, Fayette County, Sr., 5-6
Kayla Lewis, Southwest DeKalb, Jr., 5-11
Alexis Burke, Bainbridge, Jr., 5-11
Morgan Toles, Sandy Creek, Sr., 5-9
Amma Onyeuku, Fayette County, Jr., 5-10

Second team

Joi Holyfield, Jonesboro, Sr., 5-6
Brandi Jones, Jones County, Sr., 5-8
Whitney Hagan, Marist, Sr., 6-1
Courtney Freeman, Madison County, Sr., 5-11
Kenya Drayton, Hephzibah, Sr., 5-11

Honorable mentions: Shay Jackson, Osborne, Jr.; Quaneisha McCurty, Northwest Whitfield, Soph.; Precious Elkins, Salem, Sr.; Kendra Long, Mays, Jr.; Brittney Strickland, Dutchtown, Jr.; Zandra Green, Brunswick, Sr.; Tre’anna Smith, Westside-Macon, Sr.; Jessica Morton, Glenn Hills, Jr.; Chancellor Martin, Harlem, Sr.; Abril Peeples, Americus-Sumter, Sr.

Class AAA

Player of the Year: Karisma Boykin, Carrollton
Coach of the Year: Shon Thomaston, Carrollton

First team

Karisma Boykin, Carrollton, Sr., 5-6
Kayla Weaver, Lakeview-Fort Oglethorpe, Sr., 5-8
Teshia Griswold, Baldwin, Sr., 5-8
Janyce Ealey, Carrollton, Sr., 5-9
Ashley Harris, Franklin County, Sr., 5-7

Second team

Jaymee Carnes, Gainesville, Jr., 6-1
Kendra Grant, Rutland, Sr., 6-0
Tiffany Anderson, Dougherty, Sr., 5-9
Shakima Wiggins, Washington County, Sr., 5-5
Sarah Jones, Gilmer, Sr., 5-9

Honorable mentions: Elan Brown, Woodward Academy, Sr.; Kristin Nash, Dunwoody, Sr.; Beneidra Colbert, Mary Persons, Sr.; Destinee Smith, Columbia, Soph.; Pascale West, Troup, Sr.; Miesha Turpin, Carver-Columbus, Sr.; Shannel Wright, Riverwood, Sr.; Jemimah Ashby, Columbia, Sr.; Jayla Moon, West Hall, Sr.; Bria Dorsey, Carver-Atlanta, Soph.

Class AA

Player of the Year: Blanche Alverson, Buford
Coach of the Year: Gene Durden, Buford

First team

Blanche Alverson, Buford, Sr., 6-3
Taylor Ayers, Laney, Sr., 6-1
Porschia Hadley, Macon County, Sr., 6-3
Andraya Carter, Buford, Fr., 5-9
Brianna Williams, Henry County, Jr., 5-6

Second team

Shenikah Henry, Vidalia, Jr., 6-2
Chaney Means, Greater Atlanta Christian, Jr., 5-8
Janaye Jasper, Model, Jr., 5-9
Angelia Hill, Southwest-Macon, Sr., 5-9
Maria Bond, Northeast-Macon, Soph., 5-11

Honorable mentions: Ieshia Alexander, Coosa, Sr.; Jocelyn Danley, Buford, Sr.; Candace Williams, Union County, Sr.; Carmenonique Dawson, Thomasville, Soph.; Ashley Jones, Appling County, Soph.; Shelby Farrer, Model, Sr.; Kellie Bacon, Appling County, Jr.; Brianna Eubanks, Laney, Sr.; Nisha Walker, Dodge County, Jr.; Riley Cerone, Blessed Trinity, Sr.

Class A

Player of the Year: Mariah Chandler, Southwest Atlanta Christian
Coach of the Year: Jan Azar, Wesleyan

First team

Anne Marie Armstrong, Wesleyan, Sr., 6-3
Mariah Chandler, Southwest Atlanta Christian, Sr., 6-2
Destiny Mitchell, Randolph-Clay, Jr., 5-10
Katie Covington, Calvary Day, Sr., 5-9
Chantel Kennedy, Wesleyan, Sr., 5-7

Second team

Candice Warthen, Warren County, Jr., 5-5
Holli Brooks, Gordon Lee, Soph., 5-7
Melissa Burkhamer, Savannah Country Day, Sr., 5-6
Nikki Winn, Towns County, Sr., 5-6
Katherine Dotson, Savannah Country Day, Sr., 5-10

Honorable mentions: Erin Hall, Wesleyan, Jr.; Artisha Holston, Taylor County, Fr.; Destynee McRae, Telfair County, Jr.; Alex Abraham, Paideia, Jr.; Caroline Brashier, Walker, Jr.; Julia Echols, Eagle’s Landing Christian, Jr.; Akeyvya Jones, Chattahoochee County, Soph.; Tashe McClain, Jenkins County, Sr.; Brittany White, Trion, Sr.; Maritza Heard,



Comments

Commenting not available.
Commenting is not available.

LOCAL

SPORTS

LIFE & GET OUT

LOCAL VIDEO


Contents of this site are © Copyright 2014 The Times, Gainesville, GA. All rights reserved. Privacy policy and Terms of service

Powered by
Morris Technology
Please wait ...